Головна RADIO_SVOBODA Компенсації за зруйноване житло переселенцям платитимуть по-новому: що змінилось

Компенсації за зруйноване житло переселенцям платитимуть по-новому: що змінилось

66
0

Джерело: www.radiosvoboda.org

Верховна Рада напередодні, 19 грудня, ухвалила в цілому закон №11161, який відкрив можливість отримати компенсацію за пошкоджене та зруйноване житло, розташоване на окупованих територіях та в зоні бойових дій.

А 4 грудня президент України підписав ухвалений парламентом закон №4114-IX (законопроєкт №11028), яким надається пріоритетне право деяким категоріям внутрішньо переміщених осіб (ВПО) на отримання компенсації за знищені будинки і квартири.

Нині понад 240 тисяч об’єктів нерухомості вже внесено у держреєстр пошкодженого та зруйнованого внаслідок російської агресії майна. Такі дані 9 грудня опублікувало Міністерство розвитку громад і територій. Серед цих будівель – значну частину складає житло переселенців.

Донбас Реалії (проєкт Радіо Свобода) розбиралися – хто і як зможе скористатися новими можливостями, і чи вистачить у держави грошей.

Що змінилося після ухвалення закону №11161? З травня 2023-го держава виплачує українцям компенсації на ремонт пошкодженого житла, а з серпня того ж року – видає сертифікати на купівлю нового житла замість повністю зруйнованого. Це відбувається в рамках державної програми «єВідновлення».

Раніше це було можливо, тільки якщо будинки та квартири розташовувались на підконтрольних Києву територіях, оскільки для встановлення факту пошкоджень або руйнувань на місце має виїжджати спеціальна комісія.

Російська армія повністю зруйнувала місто Мар’їнка Донецької області під час штурмів. Нині воно на окупованій території. 4 грудня 2024

Після ухвалення закону №11161 стане можливим отримати компенсації і за те житло, яке залишилося на окупованих територіях та у зонах бойових дій. Згідно з документом, все житло, яке залишилося на ТОТ, прирівнюється до знищеного. А власники отримають відшкодування, якщо відмовляться від своїх прав на ту нерухомість на користь держави.

Ось основні положення закону:

  • компенсацію можна отримати без обов’язкової фото- чи відеофіксації пошкоджень;
  • скасовано фізичний огляд майна;
  • заяви можна подавати за спрощеною процедурою з мінімумом документів.

«Таку можливість очікували мільйони ВПО, які вимушені були залишити свої домівки. Наступний крок – дії уряду щодо пошуку фінансування цих виплат», – прокоментувала рішення парламенту народна депутатка, голова комітету з питань організації державної влади та місцевого самоврядування Олена Шуляк.

Народна депутатка, голова комітету Верховної Ради з питань організації державної влади та місцевого самоврядування Олена Шуляк

Раніше, в кінці 2023-го – на початку цього року, Кабмін випробував методику супутникової фіксації повністю знищених будівель на окупованій території Запорізької області – так званий «Мелітопольський експеримент». Його визнали вдалим, але масового застосування він так і не набув.

«Маріупольці чекали на ці законодавчі рішення парламенту. І коли принаймні перші маріупольці зможуть отримати компенсацію, у всіх буде надія, що з часом отримають всі», – прокоментував новий закон Донбас Реалії депутат Маріупольської міської ради Дмитро Забавін. Його квартира також повністю згоріла через російські обстріли.

Зруйнований внаслідок російських обстрілів будинок Дмитра Забавіна в Маріуполі (ліворуч на фото). Зима 2023 року

Хто отримав першочергове право на отримання компенсації за зруйноване житло? Раніше, 4 грудня, був ухвалений ще один закон стосовно компенсацій, 4114-IX. Він розширює перелік тих категорій ВПО, яким компенсації держава має виплачувати у першу чергу. Він стосується лише тих, чиє житло повністю зруйноване.

Наразі на отримання такого відшкодування люди подали близько 150 тисяч заяв, – повідомила 28 жовтня в інтерв’ю агенції «Укрінформ» Олена Шуляк.

У цій черзі є ті, чиї заявки розглядаються першочергово: військовослужбовці, люди з інвалідністю та багатодітні родини. З ухваленням закону 4114-IX до пільговиків додалися і переселенці, які відповідають певним критеріям:

  • досягли пенсійного віку;
  • мають на утриманні дитину віком до шести років;
  • мають на утриманні двох неповнолітніх дітей;
  • мають на утриманні дитину з інвалідністю;
  • виховують без одного з подружжя дитину віком до 14 років;
  • є особами з інвалідністю ІІІ групи.

Який алгоритм отримання сертифікатів за зруйноване житло Наразі уряд розробляє покроковий алгоритм отримання відшкодування за зруйноване житло на окупованих територіях. Натомість механізм отримання житлових сертифікатів за знищені квартири і будинки на підконтрольних Києву територіях вже відпрацьований і складається з таких етапів:

  • власник зруйнованого житла подає заяву – через додаток «Дія», у Центрах надання адміністративних послуг (ЦНАПах), органах соціального захисту або у нотаріуса. Якщо квартира чи будинок раніше не були внесені в електронний Державний реєстр речових прав на нерухоме майно, а паперові документи втрачені, встановлювати право власності доведеться через суд;
  • комісія з органу місцевого самоврядування виїжджає на місце, фіксує факт знищення житла, складає акт та підраховує суму відшкодування. Ця сума залежить від регіону, віку будівлі та метражу.
  • формується електронний житловий сертифікат, який дійсний 5 років. Використати його може власник майна або спадкоємець.
  • бронювання коштів згідно визначеної комісією суми. Це робиться, коли людина вже знайшла помешкання, яке хоче придбати. Забронювати гроші можна в «Дії» або ЦНАПі.
  • якщо кошти є на спеціальному рахунку, протягом 5 днів людина отримує підтвердження і має 30 днів для оформлення угоди купівлі-продажу житла.
  • якщо коштів немає, до зарахування наступного траншу заявка потрапляє в електронну чергу. На місце в черзі впливають два фактори: наявність пільгової категорії та час подання заявки на бронювання.

З набуттям чинності нового закону перелічені категорії ВПО (у разі надання відповідних документів) автоматично будуть переміщені на початок черги.

Люди стоять біля зруйнованих житлових будинків на місці російського ракетного удару у місті Покровськ Донецької області. 24 червня 2024 року

За даними народної депутатки Олени Шуляк, на кінець жовтня 2024 року постраждалі вже отримали понад 11 тисяч житлових сертифікатів (13,6% від заявок) на загальну суму 17,2 млрд грн. Середня сума сертифікату становить 1,6 млн грн.

Читайте також: «Зберігаю шматочки скла із вікон рідного дому». Історія майстрині-переселенки з Курахового

«Саме по собі розширення пріоритетних категорій, звичайно, покращить положення саме вразливих категорій в доступі до компенсаційного механізму. Водночас прив’язка до наявності у постраждалої особи довідки ВПО, на нашу думку, несе в собі певні обмеження», – вважає Олена Самойлова, провідний юрист з питань адвокації БФ «Право на захист».

Донбас Реалії правозахисниця нагадала: далеко не всі переселенці реєструвалися як ВПО, а отже, не зможуть скористатися своєю пільгою. Або будуть вимушені звертатися до органів соцзахисту, щоб отримати таку довідку.

Скільки грошей держава виділяє на компенсації за зруйноване житло та звідки вони? Закон 4114-IX, крім визначення пільгових категорій переселенців, дозволить спрямувати близько 15 мільярдів гривень із бюджетних залишків цього року на виплату компенсацій саме для сімей ВПО, які втратили житло, – розповів народний депутат, член парламентського Комітету з питань бюджету Павло Фролов. Він додав: завдяки цьому житло зможуть придбати близько 10 тисяч сімей.

Зруйнований внаслідок російських обстрілів приватний будинок. Куп’янський район, Осинівка, Харківська область, 16 листопада 2024

Цього року виплачувати відшкодування допомагали й іноземні партнери. Зокрема, Банк розвитку Ради Європи виділив кредит 100 мільйонів євро, завдяки якому сертифікати на купівлю нового житла отримали 1800 людей. Доклався до фінансування програми «єВідновлення» і Світовий банк, надавши 200 мільйонів доларів. У наступному році ці інституції також продовжуватимуть надавати фінансову підтримку.

Читайте також: «Оренду підвищують, а грошей немає – виселяйтесь». Чому місцеві повертаються під обстріли в Покровськ

У держбюджеті України на 2025 рік на компенсації за пошкоджене та зруйноване житло виділено 4 млрд грн. З них саме на житлові сертифікати передбачено 3 мільярди.

«Для нормального функціонування програми компенсацій за пошкоджене і зруйноване внаслідок російської агресії житло потрібно 20-25 млрд грн на рік», – зазначила в інтерв’ю партійному виданню «Слуга народу» депутатка Олена Шуляк.

Тож влада розраховує на отримання грошей від заморожених російських активів. «Наразі тривають перемовини щодо передачі цих коштів. Сподіваюся, що у 2025 році ми їх отримаємо. Половина з них може піти на оборонні потреби, інша половина – на відновлення України. Частину цих коштів можна буде виділити під потреби програми «єВідновлення», – наголосила Шуляк.

Також, за її словами, вивчаються можливості залучати кошти, які Україна отримуватиме в рамках програми Ukraine Facility. Йдеться про фінансування у розмірі 50 млрд євро, які надходитимуть в Україну до 2027 року.

Читайте також: «Ворог нищить все, що пересувається». Як живе Торецьк, де досі залишаються цивільні?

«Думаю, що тепер механізм компенсації запрацює, але з урахуванням сотен тисяч українців, чиє житло пошкодила або знищила Росія, сам процес компенсації буде довгим, оскільки потребує залучення колосальних грошей. І це буде залежати від багатьох факторів, зокрема позиції щодо заморожених активів РФ», – вважає маріуполець Дмитро Забавін.

У ніч на 20 грудня Мін’юст повідомив про наймасштабнішу за останній час зовнішню кібератаку на державні реєстри України. Внаслідок цілеспрямованої атаки тимчасово зупинено роботу державних реєстрів. Потім на брифінгу 20 грудня голова відомства Ольга Стефанішина повідомила, що злам реєстрів Міністерства юстиції не вплинув на інші державні інформаційні системи, хоча застосунок «Дія» «не діяв у частині, яка формується з даних» із реєстрів Мін’юсту. За її словами, загрози втрати даних або втрати функціонування реєстрів немає: «всі реєстри будуть відновлені, дані будуть поновлені». Згодом Стефанішина повідомила, що отримала інформацію від голови Держспецзв’язку про те, що витік даних не підтверджується.

ОСТАННІЙ ВИПУСК РАДІО ДОНБАС РЕАЛІЇ:

Ми працюємо по обидва боки лінії розмежування. Пишіть нам на пошту Donbas_Radio@rferl.org, у фейсбук, телеграм або вайбер за номером +380951519505. Якщо ви пишете з окупованих територій, ваше ім’я не буде розкрите.




реклама у Нововолинськ