Джерело: www.bbc.com
Автор фото, Андрій Єрмак
- Author, Відділ новин
- Role, ВВС Україна
- Twitter, @BBC_ua
- 5 лютого 2025, 13:55 GMT
Оновлено: 5 годин(и) тому
Україна та Росія обмінялись полоненими у форматі 150 на 150. Це вже другий обмін з початку 2025 року.
Українська влада повідомила, що серед тих, хто повернувся, бійці Військово-морських сил, які потрапили в полон у Маріуполі та Запорізькій області, Повітряних сил, військові Десантно-штурмових та Сухопутних військ, нацгвардійці, прикордонники, тероборонівці, а також поліцейський.
Деякі з військових перебували в полоні понад два роки. Серед звільнених – солдати, сержанти і офіцери ЗСУ.
“Деякі з хлопців перебували в полоні понад два роки. І сьогодні для них та їхніх рідних – день, що важить більше за роки очікування. Це справжнє щастя – бачити їх удома, живих, вільних”, – написав президента Володимир Зеленський.
Автор фото, Володимир Зеленський
Підпис до фото, Звільнені українці після обміну 5 лютогоКоординаційний штаб з питань військовополонених також заявив, що серед тих, хто звільнений з полону, багато важкохворих, важкопоранених та тих, хто перебуває в російській неволі понад два з половиною роки.
Штаб також навів детальну статистику щодо родів військ, де служили полонені. Так, в Україну повертаються 108 воїнів ЗСУ (зокрема, з тероборони – семеро, ВМС – 26, і троє з Повітряних сил). Звільнені з полону також 22 нацгвардійці, 19 прикордонників, один представник Нацполіції.
Зокрема, звільнені нацгвардійці, які охороняли Чорнобильську АЕС, і українські військовослужбовці, які брали участь в операції на Курщині.
Серед звільнених – 47 сержантів, 69 солдатів, 16 матросів та 18 офіцерів.
Автор фото, Володимир Зеленський
Підпис до фото, В 2025 році сторони провели вже два обміни полоненимиРосійська сторона також підтвердила факт обміну. Міноборони РФ повідомило, що 150 російських військовослужбовців знаходяться на території Білорусі, де їм надається необхідна психологічна та медична допомога, а також надано можливість зв’язатися з родичами.
“Усі звільнені військовослужбовці будуть доставлені до Російської Федерації для проходження лікування та реабілітації у медичних установах Міноборони Росії”, – сказано в заяві.
Перший цього року обмін відбувся 15 січня.
Києву тоді вдалося повернути 25 людей, серед яких військові, у тому числі з Маріуполя й “Азовсталі”, а також цивільні. Полонені мали важкі хвороби і поранення.
Автор фото, Координаційни штаб
Підпис до фото, З полону РФ за три роки війни вдалося звільнити понад 4,1 тисячі українцівУ них діагностували втрату зору, ампутації кінцівок, кульові поранення та наслідки мінно-вибухових травм.
Серед хвороб – туберкульоз, онкологія, гангрена. Це вказує на важкі умови утримання українців в російських тюрмах. Про це заявили Володимир Зеленський, омбудсман Дмитро Лубінець та Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими.
Загалом РФ і Україна провели вже 61 обмін полоненими з початку повномасштабної війни. Загалом Києву вдалося повернути 4131 особу: це як військовослужбовці, так і цивільні, а також іноземні громадяни.
Допомогу при обмінах надавала влада Об’єднаних Арабських Еміратів.