Джерело: www.volynnews.com
У Мексиці – День Абасоло, Національний день боротьби з раком легенів, у Чилі – День бронетанкової кавалерії та День трудотерапевта, у Домініканській Республіці – День журналіста, у Палестині – День захисту дітей, у США – День приймального адміністратора шпиталю, Національний день карамелі, День чиказької піци, Національний день пластинок з родзинками і спеціями, Національний день кульбаби, у Південній Кореї – свято висаджування дерев, День холодної їжі, або Хансік, в Аргентині – Національний день AulaVereda, в Індії – Національний день мореплавання, у Китаї, Малайзії, Гонконгу і Макао – День поминання померлих, або Цінмін – свято чистоти та ясності.
5 квітня 1710 року на зборах козацтва біля містечка Тягина на правому березі річки Дністер було ухвалено першу українську Конституцію.
Цього дня з’явилися на світ Папа Римський Урбан VІІІ, який віддав суду інквізиції Галілео Галілея та Томмазо Кампанеллу, англійський філософ-матеріаліст і математик Томас Гоббс, британський хірург, який ввів у медичну практику антисептики, Джозеф Лістер, український історик і публіцист В’ячеслав Липинський, український письменник Анатолій Шиян, канадський письменник Артур Гейлі, інженер-хімік-технолог, винахідник, бандурист Богдан Жеплинський, американський державний і військовий діяч, державний секретар США в Адміністрації Джорджа Буша Колін Пауелл, шведська співачка, солістка гурту ABBA Агнета Фельтскуг, український хокеїст Сергій Климентьєв, офіцер Збройних сил України, учасник російсько-української війни, Герой України Аль Шамі Фарес Недаль.
Події
56 до н.е. – у Луці відбулася урочиста зустріч тріумвірів Гая Юлія Цезаря, Марка Ліцинія Красса і Гнея Помпея – Перший тріумвірат.
1242 – «Льодове побоїще» між військом новгородського князя Олександра Невського та німецькими лицарями Тевтонського ордену на льоду Чудського озера
1340 – арабський флот розбив іспанську ескадру в Гібралтарській протоці.
1536 – імператор Священної Римської імперії Карл V влаштував собі останній в історії тріумф (урочистий в’їзд до Риму).
1614 – у Королівстві Англія починає засідати «тухлий парламент» (англ. Addled Parliament), який назвуть так через те, що він не ухвалить жодних законопроєктів.
1710 – у османському місті Бендери укладено договір між гетьманом Запорозького війська, старшиною й українським козацтвом. Сам документ отримав назву «Пакти й конституції законів і вольностей Війська Запорозького», а пізніше історики назвали його Бендерською конституцією, або Конституцією Пилипа Орлика (за ім’ям гетьмана, що укладав документ).
1722 – голландський мореплавець Якоб Роггевен відкрив острів Пасхи.
1792 – Джордж Вашингтон вперше в історії США застосовував президентське вето.
1797 – російський цар Павло I заборонив поміщикам змушувати селян до роботи у неділю.
1814 – після вступу військ союзників – Росії, Пруссії, Австрії та Великої Британії – до Парижа французький імператор Наполеон I зрікся престолу. Союзники зберегли за ним титул імператора й віддали йому у володіння острів Ельба.
1815 – почалося виверження вулкана Тамборо на острові Сумбава (нині Індонезія), яке тривало до 12 квітня й спричинило загибель майже 4900 осіб і знаменитий «рік без літа» (за приблизними підрахунками, вулкан викинув із себе 1,7 млн т уламків і попелу).
1818 – війна за незалежність Чилі: армія Хосе де Сан-Мартіна та Бернардо О’Гіґґінса перемогла іспанських роялістів.
1913 – Нільс Бор завершив першу з трьох статей, що сформували успішну атомну модель, на якій побудована стара квантова теорія.
1919 – французькі окупаційні війська залишили Одесу.
1933 – указ, який підписав Рузвельт, забороняв американцям володіти золотом (обмеження діяло до 1974 р.).
1941 – британські війська вступили в Аддис-Абебу, столицю окупованої фашистською Італією Абісинії.
1945 – початок грузинського повстання на острові Тексел (Голландія).
1951 – перше застосування апарата штучного кровообігу при відкритій кардіотомії в Міннеаполісі, Міннесота.
1956 – американські хіміки Маршалл Гейтс-молодший та Гільг Чуді здійснили повний синтез морфіну.
1992 – під час Боснійської війни розпочалась облога Сараєва – найдовша в сучасній історії та одна з наймасштабніших облог міста у світовій історії загалом.
2001 – Верховна Рада ухвалила Кримінальний кодекс України.
2017 – у Німеччині в складі Бундесверу засновано новий рід військ – кібервійська з 13500 службовців.
Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу