Джерело: www.radiosvoboda.org
Донбас Реалії (проєкт Радіо Свобода) опитали військових у різних підрозділах, і мало хто відповів, що усе розуміє про порядок цієї виплати та чи має на неї право. Пояснюємо, як працює «Контракт 18-24» для тих, хто вже служить.
Виплати за «Контрактом 18-24» стали доступними для тих, хто вже служить, з 21 березня. Кабінет міністрів, «керуючись принципами соціальної справедливості», поширив дію проєкту на чинних військовослужбовців – з певними умовами.
«Взагалі не було зрозуміло»Бійцю 3-ї окремої штурмової бригади з позивним «Лео» 23 роки. Він приєднався до підрозділу на початку 2023-го – добровільно підписав контракт. Відтоді уже понад пів року провів на передовій, отримав поранення. Після лікування «Лео» повернувся в підрозділ, щоб продовжити служити.
Він – один із тих, на кого поширюється ініціатива з виплатою 1 мільйона гривень від держави за підписання контракту. Але військовий не одразу зміг розібратися, чи це його стосується.
«Ми самі читали (документи – ред.). Якщо дають вже, то треба зрозуміти, кому дають ці гроші. Спочатку взагалі не було зрозуміло. Потім було зрозуміло, що є відповідний перелік бригад. Я вже змирився з тим, що нам нічого не світить, хоч у нас більшість молоді, більшість – добровольці. А потім вже нашу бригаду внесли в перелік, і ми вже більш детально почали цікавитись, що для цього потрібно», – розповідає він.
Для мене гроші не були аргументом воювати. Було аргументом – захищати Батьківщину. Не за гроші так точно«Лео»
Військових, які, як і «Лео», приєднались до війська до 25 років, у підрозділі багато. Третя штурмова – одна з тих бригад, яку часто добровільно обирають для служби молоді люди. Й головна їхня мотивація – не гроші.
«Можливо, для когось це додатковий аргумент йти служити. Для мене гроші не були аргументом воювати. Для мене було аргументом – захищати свою Батьківщину. Не за гроші так точно», – каже він.
Важко було розібратись із умовами «Контракту 18-24» не лише «Лео» і його побратимам. Донбас Реалії опитали військових у різних підрозділах, і більшість із них мали ті ж труднощі.
Бійцям Третьої штурмової зрештою допомогли кадровики підрозділу.
Боєць 3-ї ОШБр надає першу допомогу побратиму під час боїв під Бахмутом, вересень 2023 року
«Буде виконано автоматично»У Держприкордонслужбі Донбас Реалії запевнили, що вже ведуть підготовку виплат військовослужбовцям до 25-ти.
«Зараз відбувається автоматичне визначення такої категорії військовослужбовців щодо їхніх умов виплати, які передбачені постановою. І як тільки ця робота буде завершена, відразу зможемо зробити виплати», – пояснює речник Держприкордонслужби Андрій Демченко.
Всі належні виплати отримають і військові підрозділів Національної гвардії, повідомили Донбас Реалії у групі рекрутингу бригади «Хартія».
Підготовча робота вже ведеться у бойових підрозділах ЗСУ, і вона покладена на самі бригади. Як розповів сержант-менеджер відділення рекрутингу 95-ї ОДШБр Олександр Зорін, у їхній бригаді понад 300 військових, які мають підставу для цієї виплати.
«Це буде виконано автоматично. Тобто хто буде підпадати під цю категорію, будуть отримувати ці виплати. Все буде робити командування бригади та підрозділу: збирати весь пакет документів і вже подавати їх на реалізацію командуванню, щоб було переглянуто, чи підпадають вони під ці вимоги», – запевнив Зорін.
Бійці 95-ї ОДШБр під час боїв за Торецьк, липень 2024 року
Відповіді на найпоширеніші запитання:
- Які саме бонуси від «Контракту 18-24» отримують чинні військовослужбовці?
Лише виплату 1 мільйона гривень. На них не поширюватимуться інші бонуси експериментального проєкту – зокрема, право демобілізації через рік з подальшою відстрочкою від служби на рік та право виїзду за кордон.
- Чи потрібно переводитись на новий контракт («Контракт 18-24»)?
Не потрібно. На чинних військових уряд просто розширив рішення щодо виплати додаткової грошової винагороди. Але вони не стають «контрактниками 18-24». Формат служби залишається незмінним – мобілізація або звичайний контракт.
Радіо Свобода надіслало запит до Міністерства оборони щодо особливостей «Контракту 18-24» для військових, які вже служать. На момент публікації матеріалу відповідь не надійшла.
- Чи обов’язково бути військовослужбовцем тих бригад, які рекрутують добровольців за програмою «Контракт 18-24»?
Ні. Всі, хто відповідає критеріям, мають право на виплату. Незалежно від підрозділу.
- Які це критерії?
За постановою Кабміну, це військовослужбовці рядового, сержантського та старшинського складу Збройних сил України, Нацгвардії та Держприкордонслужби, які:
- були прийняті або призвані на військову службу під час воєнного стану у віці до 25 років;
- брали безпосередню участь у бойових діях у районах ведення бойових дій сукупно не менше ніж 6 місяців (станом на 13 лютого 2025 року);
- продовжували службу у війську на момент набрання чинності урядовою постановою (13 лютого 2025 року);
- не притягувалися два або більше разів до кримінальної чи адміністративної відповідальності за військові правопорушення та не мають чинних дисциплінарних стягнень.
Крім того, у повному розмірі виплати отримають ті військовослужбовці, що брали участь у бойових діях менше за 6 місяців, але отримали поранення або потрапили у полон (крім випадків добровільної здачі).
- Чи отримають гроші ті, хто воює менше ніж 6 місяців?
Отримають, але менше. Їм поділять виплату пропорційно: 1/6 від 1 000 000 гривень за кожні 30 днів безпосередньої участі у бойових діях.
- Які документи потрібно подати?
Від військовослужбовців не вимагається подавати документи чи заяви. Оформлення виплат повністю покладене на командирів військових частин, які мають зібрати весь пакет документів, серед іншого, через направлення запитів в інші частини, де військовий проходив службу раніше. Це зроблять автоматично, без залучення військовослужбовця.
29 квітня Міноборони уточнило перелік документів, який частина повинна зібрати для виплати 1 мільйона.
- Хто не отримає коштів?
Ті військовослужбовці, які відповідали критеріям, але до 13 лютого 2025 року звільнилися з військової служби.
Про «Контракт 18-24» саме для рекрутів більше дізнатися можна тут, а у сюжеті ми показуємо, як новобранці, які йдуть на цей контракт, вже проходять навчання.
ОСТАННІЙ ВИПУСК РАДІО ДОНБАС РЕАЛІЇ:
Поділіться з нами своїм відгуком про статтю: на пошту Donbas_Radio@rferl.org, у фейсбук, телеграм або вайбер за номером +380951519505. Якщо ви живете на окупованій території – пропонуйте теми, діліться міркуваннями через анонімну форму donbass.realii.info. Донбас Реалії працюють для аудиторії по обидва боки лінії фронту.