Джерело: www.bbc.com
Автор фото, Matias J Ocner/Miami Herald/Tribune News Service via Getty Images
Підпис до фото, Дональд Трамп на змаганні зі змішаних єдиноборств, Маямі, квітень 2025
- Author, Мирослава Пеца
- Role, ВВС Україна
- 30 квітня 2025
“Золота доба Америки починається просто зараз”, – заявив Дональд Трамп під час інавгураційної промови 20 січня після тріумфального повернення у Вашингтон. Всі на подіумі, за виключенням Джо Байдена з дружиною та Камали Гарріс з чоловіком, аплодували.
Відтоді минуло 100 днів, хоча за стрімкістю розгортання подій може здатися, ніби Трамп господарює в Білому домі вже кілька років.
100 днів – той час, коли можна підбити перші підсумки. Від того, наскільки успішно президент проходить цей період, прогнозують майбутній результат усієї його каденції.
І саме перші 100 днів вважаються “медовим місяцем” нового президента у його стосунках із виборцем – люди все ще пам’ятають, чому голосували за нього, і дають йому певний час увійти у суть справи.
Проте друга каденція Дональда Трампа руйнує цей стереотип.
Автор фото, Scott Olson/Getty Images
Підпис до фото, Дональд Трамп перед виголошенням промови з нагоди перших 100 днів у Білому домі, Воррен у штаті Мічиган, 29 квітня 2025Після перших 100 днів у Білому домі довіра до Сполучених Штатів у світі похитнулася, а цифри схвалення Трампа за його перші 100 днів – найнижчі у новітній американській історії.
Згідно опитування телеканалу Fox, який є наближеним до республіканської партії, лише 44% американців схвалюють дії Дональда Трампа.
А його економічну політику – “коника”, завдяки якому він переміг Камалу Гарріс на президентських виборах торік у листопаді, – підтримують 38%.
Спільне соцопитування The Washington Post, Ipsos та ABC News малює ще похмурішу картину і дає Дональду Трампу 39% загального схвалення його політики.
Єдине, в чому Трампа більше хвалять, ніж критикують, – це його політика щодо гендерної ідентичності. Але і тут підтримка його боротьби з “вокізмом” становить 51%, згідно з опитуванням CNN.
Дослідження, яке спільно провели The New York Times і Siena College, мало виявити, які слова найкраще характеризують президентство Трампа.
Дві третини – 66% респондентів – використали слово “хаотичне”, 59% – “страшне”, 42% – “захопливе”.
Автор фото, Reuters
Підпис до фото, Дональд Трамп спілкується з пресою на борту Air Force One на шляху до Рима, 25 квітня 2025Втім Дональд Трамп – постать неортодоксальна, тож і на негативні новини про себе він реагує шляхом їх заперечення і критикує ЗМІ, які їх про нього поширюють. Іноді дістається навіть консервативному телеканалу Fox.
Натомість Трамп повсякчас підкреслює: таких успіхів, як під його керівництвом, Америка не досягала за жодного з очільників США.
Утім, приклад України, російську війну проти якої Дональд Трамп неодноразово обіцяв завершити за 24 години, демонструє, що гучні заяви політика не завжди завершуються зримими результатами.
Замість обіцяних 24 годин американський лідер не зміг зупинити російську війну проти України навіть за 2400 годин, а на 95-й день президентства на тлі масованих атак по мирних українських містах лише зміг звернутися до Путіна з закликом “Володимире, зупинись!”
Відносини Дональда Трампа з Україною завжди були непростими, а після телефонної розмови з Володимиром Зеленським у липні 2019 року стали вибуховими.
Під час того дзвінка Трамп наполягав, аби Україна розслідувала діяльність Гантера і Джо Байдена, його тогочасного конкурента на майбутніх виборах.
Предмет розмови спричинив глибоку політичну кризу в США та став каталізатором першої спроби імпічменту Дональда Трампа.
Автор фото, Reuters
Підпис до фото, Володимир Зеленський і Дональд Трамп після зустрічі у Нью-Йорку, вересень 2024І хоча під час зустрічі з Володимиром Зеленським у вересні 2024 року в Нью-Йорку Трамп похвалив українського президента за те, що той не визнав тиску з боку американського лідера у 2019 році, післясмак від скандалу залишився.
І, як видається, не зник і досі.
Через повномасштабне вторгнення Росії у лютому 2022 року Україна й дотепер залишається одним із тих гарячих глобальних питань, розв’язання яких потребує прямої участі США.
Дональд Трамп це усвідомлює і називав завершення війни в Україні – одним зі своїх пріоритетів у зовнішній політиці.
Та якщо за президентства Джо Байдена відносини між Вашингтоном і Києвом були стабільними і прогнозованими, то зараз становище України більше нагадує життя на підніжжі активного вулкану – Київ повсякчас ризикує наразитися на критику з боку Трампа чи його команди.
З’явилася риторика про необхідність повернення допомоги США, яку представляли як борг.
Сума варіювалася в межах 350-500 млрд доларів США.
Прикметно, що першим представником адміністрації Трампа, який відвідав Україну, став Скотт Бессент, міністр фінансів.
Держсекретар Рубіо та очільник Пентагону Гегсет досі до України не доїхали, і навряд чи побувають тут в осяжному майбутньому.
Автор фото, Офіс президента України
Підпис до фото, Скотт Бессент і Володимир Зеленський під час перемовин щодо угоди про рідкісноземельні метали, Київ, 12 лютого 2025Візит Бессента став водорозділом у відносинах Вашингтона і Києва і символізував їхній перехід з партнерських у товарно-грошові.
Міністр фінансів США привіз до Києва проєкт угоди про рідкісноземельні метали на невигідних для України умовах.
Цей договір мав допомогти Трампу показати своєму електорату, що американці повернуть собі вкладені в Україну кошти.
Утім, Київ не визнав боргу, а підписувати угоду Зеленський не став, чим спричинив цунамі критики і тиску з-за океану.
Пізніше український лідер розповів, що американський міністр фінансів в ультимативній формі зажадав негайного підписання документів.
Утім, за словами Зеленського, Україна не є “третьосортною державою”.
Відтак Дональд Трамп назвав українського президента диктатором, республіканський сенатор Ліндсі Грем закликав Зеленського піти у відставку.
Однак українська команда випрацювала з американцями прийнятний для Києва варіант і 28 лютого у Вашингтоні мало відбутися підписання угоди в присутності обох президентів.
Автор фото, SHAWN THEW/EPA- EFE/REX/Shutterstock
Підпис до фото, Володимир Зеленський залишає Білий дім після суперечки з Дональдом Трампом 28 лютого 2025Замість цього увесь світ побачив сварку в Овальному кабінеті.
На початку зустрічі, коли спілкування ще відбувалося цивільно, мені вдалося запитати Дональда Трампа, чи готовий він продовжувати постачати Україні зброю, якщо війна триватиме далі.
Він відповів ствердно, але зауважив, що не хотів би, аби це тривало довго.
Однак коли вибухнув скандал за участю Дж. Д. Венса, я запитала віцепрезидента, що як Путін зірве перемир’я і мирні переговори.
Та замість Венса слово взяв Трамп і питанням на питання відповів: “Що як що завгодно? Що як вам зараз на голову впаде бомба?”
Ця репліка Дональда Трампа ненадовго перетворилася на мем.
Українці цитували її як приклад нерозуміння чинної американської адміністрації українських реалій, де справді на голови людей щодня падають російські бомби і де перемир’ю з боку Росії не так просто довіряти.
Автор фото, Кабмін України
Підпис до фото, Міністр фінансів США Скотт Бессент і премʼєр-міністр України Денис Шмигаль у Вашингтоні, 23 квітня 2025Два місяці по сварці в Овальному кабінеті Сполучені Штати й Україна досі не підписали угоди про ресурси, хоча американська сторона заявляє про можливість оформити угоду вже цього тижня.
А мирний процес, хоч і зрушив з місця, та, попри всі зусилля, не привів Україну до миру.
Коли перед 100-денною відміткою журналісти видання Time запитали Дональда Трампа щодо його обіцянки завершити російсько-українську війну у першу ж добу, американський президент відповів, що формулювання про 24 години було образним та жартівливим.
Про те, що війну Росії проти України неможливо завершити за добу, Трампа раніше попереджав й український президент.
Говорили про це й як українські аналітики, так і американські дипломати, називаючи капітуляцію України на тлі невпинної агресії РФ єдиним варіантом для справді миттєвого завершення війни.
Однак Дональд Трамп продовжував наполягати, що він знає як Путіна, так і Зеленського, і просто змусить їх до миру.
Невдовзі після інавгурації стало помітним, що чинити тиск на Москву Вашингтон не воліє або через відсутність відповідних важелів тиску на Кремль, або ж через брак політичної волі ці важелі застосувати.
Навпаки: Америка за Дональда Трампа дозріла до перегляду заморожених Джо Байденом у 2022 році відносин із Кремлем.
Автор фото, GAVRIIL GRIGOROV/POOL/AFP via Getty Images
Підпис до фото, Спецпосланець Трампа Стів Віткофф зустрічається з Путіним у Санкт-Петербурзі, 11 квітня 2025За перші 100 днів президентства Дональда Трампа на чотири зустрічі з Путіним літала його довірена особа – спецпосланець з питань Близького Сходу Стів Віткофф, тим самим прорвавши дипломатичну блокаду Росії, а в ООН США стали спільно з Росією голосувати за ті варіанти резолюцій про війну в Україні, в яких РФ не названа агресором.
Ба більше: запровадження Вашингтоном тарифів не зачепило Росію та її сателіта – Білорусь. Вашингтон це пояснив небажанням псувати переговори щодо миру в Україні.
Натомість проти Києва, який також задіяний в дискусіях щодо перемир’я і, на відміну від РФ, погоджується на безумовне припинення вогню, США тарифи запровадили, хоч і на мінімальні 10%.
Критики закидають Трампу, що він ще до початку фактичних перемовин із росіянами став обнуляти шанс для України набути членства НАТО, а також звинувачувати Володимира Зеленського і Джо Байдена у розв’язанні російсько-української війни частіше за Володимира Путіна.
Автор фото, HILARY WARDHAUGH/EPA-EFE/REX/Shutterstock
Підпис до фото, Малькольм Тернбулл у Національному пресклубі в Канберрі, квітень 2025Експрем’єр-міністр Австралії Малькольм Тернбулл, який неодноразово був свідком спілкування Дональда Трампа з російським очільником, якось порівняв поведінку Трампа в оточенні Путіна із поведінкою 12-річного хлопчика з капітаном футбольної команди старшої школи.
Про тепле ставлення Трампа до Путіна говорять й Ентоні Скарамуччі, колишній директор Білого дому з комунікацій, та Джон Болтон, ексрадник Трампа з нацбезпеки.
Практично щоразу під час обговорення питання України, Трамп наголошує, як йому шкода “молодих чоловіків”, військових як із Росії, так і з України, які вмирають на фронті.
Очевидним є бажання американського президента якомога швидше покласти край кровопролиттю.
Чи буде це називатися завершенням війни, а чи всеосяжним перемир’ям – Дональду Трампу, як видається, не так принципово.
Як і не принципово, скільки окупованих українських територій Росія зможе собі залишити.
Вочевидь, саме через непоступливість Києва у територіальному питанні американський президент повсякчас повторює, що йому легше мати справу з Росією, ніж з Україною.
За словами Трампа, Крим залишиться за Росією.
Такий підхід до ведення зовнішньої політики колишній голова Таємної розвідки Британії MI6 Алекс Янгер вважає характерним для сучасних “сильних світу цього”.
Події у світі він порівнює з Ялтинською конференцією у лютому 1945 року, коли Черчилль, Рузвельт і Сталін поділили Європу на сфери впливу.
Так бачить світову політику Путін. І схожий погляд має і Трамп.
Вашингтон не приховує, що прагне порушити тісні зв’язки Росії з Китаєм.
Автор фото, Reuters
Підпис до фото, Набережна Ялти в анексованому РФ Криму, квітень 2025Тож якщо Крим, за словами Трампа, залишиться за Росією, Вашингтон може вважати це достатньою винагородою для Москви за розірвання відносин із Пекіном.
Чи прораховувала Америка варіанти, за якими формальне визнання Криму російським може не лише не послабити зв’язків Кремля з Пекіном, але й надихнути Сі Цзіньпіна сміливіше провадити експансивну політику в Азії, адже за збройний напад та анексію сусідньої території більше не настає покарання.
Важливо, що в тому ж інтерв’ю Time Трамп заперечує припущення журналістів, ніби його думки про придбання Гренландії та перетворення Канади на 51-й штат є тролінгом. Все серйозно.
Якщо американський лідер не вважає залізобетонним суверенітет Канади та Данії, чиєю автономною частиною є Гренландія, чому тоді Крим має бути для нього українським?
Це – завдання для української дипломатії.
Автор фото, Reuters
Підпис до фото, Дональд Трамп і Володимир Зеленський спілкуються тет-а-тет у Соборі св. Петра у Ватикані, 26 квітня 2025Тим часом, згідно опитування The New York Times, 56% американців не погоджуються з політикою чинного президента США в питанні російсько-української війни.
Можливо, саме політичний інстинкт помножений на соціологію і дав у результаті шанс на зустріч Дональда Трампа із Володимиром Зеленським на похороні Папи Франциска у Ватикані.
Кадри спілкування двох президентів у Соборі св. Петра стали іконічними.
Двоє лідерів говорили без перекладача за кілька днів після смертельної атаки росіян на Київ, за два тижні після обстрілів Сум та Кривого Рогу, в яких загинули десятки цивільних, включно з дітьми.
Перед тим обстріл Сум Трамп назвав помилкою росіян, а після атаки на Київ написав у Truth Social “Володимире, зупинись”.
Після спілкування з українським президентом вже на площі перед собором Дональд Трамп почув, як публіка аплодувала Зеленському, коли того люди побачили на екранах площі.
А в літаку на шляху до Сполучених Штатів американський лідер чи не вперше гостро розкритикував Путіна за обстріли мирних міст і містечок України.
Автор фото, ДСНС України
Підпис до фото, Рятувальник на тлі руйнувань у центрі Сум після російського ракетного обстрілу на Вербну неділю 13 квітня 2025Американський дедлайн щодо досягнення миру в Україні знову зсувається.
І хоча в якості плану Б Америка далі має озвучений держсекретарем Марко Рубіо сценарій виходу з переговорів, зробити це буде не так і просто, адже на кону – позиція Сполучених Штатів загалом і репутація Дональда Трампа зокрема.
Якщо Америка виходить з Європи, полишає питання України, то які важелі на Європу залишаться у Вашингтона?
За власним зізнанням, Дональд Трамп керує світом.
Керувати чимось без залучення є нереальним.
Тож Україні, схоже, варто чекати на нові серії того, що Ентоні Скарамуччі, колишній співробітник Білого дому, називає реаліті-ТБ Білого дому.
Українці й надалі читатимуть щодня пообіді дописи Трампа у Truth Social, у бік України й далі лунатиме більше критики, ніж компліментів, а тим часом холодні голови у Вашингтоні та Києві фіналізуватимуть угоду про ресурси і, можливо, домовляться про продаж Україні американської зброї.
Одного для України Європа вже досягла: Америка неофіційно висловила готовність підтримати європейські миротворчі сили в Україні після досягнення перемир’я.
Та на тлі останніх вимог Москви щодо отримання всіх внесених до російської конституції окупованих регіонів України, включно з незавойованими частинами, перспектива стійкого і тривалого перемир’я видається примарною.