Головна Без категорії Чечня і Росія. Що буде, якщо з Путіним чи Кадировим щось трапиться?

Чечня і Росія. Що буде, якщо з Путіним чи Кадировим щось трапиться?

7
0

Джерело: www.radiosvoboda.org

Рамзан Кадиров начебто попросив зняти його з посади керівника Чеченської Республіки. (Це вже п’ятий подібний випадок). Через кілька годин голова Чечні спробував пояснити, що його неправильно зрозуміли. При цьому в Кремлі анонсували зустріч очільника РФ Володимира Путіна і Кадирова. Про це інформує проєкт Радіо Свобода «Кавказ.Реалії».

На відміну від минулих випадків, нинішнє прохання глави Чечні Рамзана Кадирова викликає запитання. У розслідуванні російського видання «Новая газета. Европа» знову йдеться про його проблеми зі здоров’ям. У матеріалі стверджується, що Кадиров уже ночує у лікарні та паралельно вивозить своїх родичів у Дубай.

Старша дочка чеченського керівника Айшат уже покинула держслужбу та повернулася до бізнесу. Тим часом його молодший син Адам робить стрімку кар’єру на держслужбі: тепер він очолює Раду безпеки республіки.

Про транзит влади, раптові відставки та майбутнє Чеченської Республіки «Кавказ.Реалії» поговорили з журналісткою видання «Новая газета. Европа» Надією Юровою і правозахисником Олександром Черкасовим.

ЗМІ знову повідомляють про хворобу голови Чечні Рамзана Кадирова та про можливі перестановки у владних структурах, де стає дедалі більше його родичів. Про це, зокрема, пишуть «Кавказ.Реалії». За їхніми даними, на квітень 2025 року високі посади в органах влади та силових структурах Чечні та Росії загалом обіймали 67 родичів Рамзана Кадирова. Це лише найближче коло з-поміж рідних, двоюрідних, троюрідних і четвероюродних братів і сестер голови Чечні та його дружини Мідні Кадирової. Це дані з відкритих джерел

Рамзан Кадиров з дружиною Медні та дітьми. Архівне фото. Джерело: офіційний телеграм-канал глави Чечні

Видання «Новая газета. Европа» розповідає про те, що проблеми зі здоров’ям Рамзана Кадирова, про які ЗМІ пишуть уже давно, загострилися, і тепер він нібито проводить у лікарні навіть ночі та готується вивозити свою родину до Об’єднаних Арабських Еміратів. За даними видання, всі важливі заходи, які раніше відкривав Рамзан Кадиров, наразі проводить голова республіканського уряду Магомед Даудов. Він тримає в руках шкіряну папку, в якій розміщено текст вітального послання Рамзана Кадирова, і зачитує його перед чиновниками, що зібралися.

Напередодні глава Чечні Рамзан Кадиров заявив, що просить звільнити його з посади, але пізніше пояснив, що «багато хто не зрозумів сенс слів про відставку». Глава Чечні додав, що не він вирішує, чи залишатися на посаді голови регіону чи ні. «Таке рішення ухвалює лише одна людина – наш Верховний Головнокомандувач, Президент Росії Володимир Володимирович Путін», – написав він у своєму телеграм-каналі. 7 травня Кадиров мав зустрітися з Володимиром Путіним у Кремлі, повідомляли ЗМІ.

У чому сенс заяв Рамзана Кадирова про свою відставку та їх спростування, і як далі складатиметься політична кар’єра його клану, говорить журналістка видання «Новая газета. Европа» Надія Юрова:

Це таке загравання [Кадирова], щоб ще раз почути від Путіна підтвердження того, що він йому потрібен

Надія Юрова

– Кадиров зараз усіма своїми рухами тіла показує, що його начальник тільки Путін. Як він скаже, так і буде. І ось це ось прохання про відставку вже далеко не перше. Це таке загравання, щоб ще раз почути від Путіна підтвердження того, що він йому потрібен і незамінний для Кремля. Тож на тлі цієї історії про відставку він пішов це доводити. Якщо говорити про дипломатичний зміст його дій – його справді видно. У квітні Кадиров був присутній на переговорах Володимира Путіна та шейха Катару. Ці переговори для Путіна були важливими, тому що Росія за будь-яку ціну намагається утримати свої військові бази в Сирії.

А в Кадирова є дуже потужний напрацьований зв’язок контактів та зв’язків у країнах Близького Сходу. Кремль продовжує його використовувати. Цікаво те, що Кадиров в обмін на свої послуги з відкриття цих переговорів почав порушувати тему маркетплейсу Wildberries – свого конфлікту з дагестанським сенатором Сулейманом Керімовим. Так вийшло, що, по суті, Владислав Бакальчук, який шукав підтримки у Кадирова, битву за Wildberries програв. Однак у цьому кейсі Рамзан Кадиров, найімовірніше, як кажуть наші джерела, не програв. Тому що він попросив врахувати його інтереси, в тому числі у питанні Wildberries, і порушив тему «золотих шахт» Керімова. Так, за словами джерела, висловився сам Кадиров.

Мається на увазі компанія «Полюс» – найбільший добувач золота в Росії. Наші джерела вважають, що Кремль дозволить людям Кадирова отримати контроль над частиною золотодобувної компанії Керімова, але лише у разі успішних переговорів із представниками Катару. Тобто, справді, дипломатична вага в нього є, але не можна говорити про те, що це не показовий виступ, і що він не просто так присутній на важливих зустрічах.

Маски із зображенням президента Росії Володимира Путіна, тодішнього очільника ПВК «Вагнер» Євгена Пригожина (вже покійний) і голови Чечні Рамзана Кадирова (справа наліво) у сувенірній крамниці. Петербург, Росія, 4 червня 2023 року

Проєкт «Кавказ.Реалії», який розповів про оновлений список родичів Кадирова у владних структурах Чечні, передбачає, що глава республіки готується до транзиту влади.

Журналісти нагадують про кар’єру трьох старших синів Рамзана Кадирова, що злетіла, за останні два роки: 19-річний Ахмат з голови місцевого відділення «Росмолоді» став міністром спорту, а 18-річний Алі (Елі), який виступив в одному професійному бою ММА, очолив спортивний клуб «Ахмат» та став президентом федерації боксу Чечні.

Найшвидша кар’єра, за даними проєкту, склалася у 17-річного Адама Кадирова: «за останні півтора роки зі звичайного школяра він став секретарем Ради безпеки республіки, начальником служби безпеки голови Чечні, «куратором» МВС, «російського університету спецназу» в Гудермесі, де готують найманців на війну, а також сформованих у Чечні батальйонів імені Байсангура Беноєвського та Шейха Мансура», – пишуть «Кавказ.Реалії»

Архівна світлина. Володимир Путін і Рамзан Кадиров (праворуч). Москва, 2016 рік

Про те, чи можлива зміна влади у Чечні, і хто може стати наступником Рамзана Кадирова, розмірковує правозахисник Олександр Черкасов:

Я б сказав, що це буде транзит трохи іншого роду, ніж те, що було 21 рік тому. Як ми пам’ятаємо, 9 травня 2004 року внаслідок вибуху на стадіоні у Грозному було вбитоАхмата Хаджі Кадирова.

Путін прийняв Рамзана Кадирова у Кремлі, і почалося його стрімке піднесення

Після цього Володимир Путін прийняв Рамзана Кадирова у Кремлі, і почалося його стрімке піднесення. Так от, тоді це справді був транзит від федеральної влади до одного з керівників чеченських силових структур. Найважливіше було не те, що Рамзан Кадиров – син Ахмата, а те, що він контролював службу безпеки Ахмата Кадирова. Це була одна із чотирьох силових структур, які Кремль тоді створював для боротьби зі збройним підпіллям. Потім Рамзан протягом кількох років зумів усунути всіх конкурентів і став незамінним для Путіна, став незамінним для Москви, тому що його не було на кого міняти. І після цього він лише збільшив свою незамінність.

Він має прямий вихід на Путіна, він такий єдиний зі свого оточення. Він – гарант нової війни на Кавказі з погляду населення, з погляду керівництва республіки. Ніхто не хоче третьої чеченської війни. Рамзан якось лавірував між усіма, але всюди його власна постать була незамінною. Тому що на його слова та гарантії дуже багато замикалося.

Що буде, якщо щось трапиться з одним із двох незамінних політиків Росії – Путіним чи Кадировим?

Після цього він сильно розширив свої політичні та силові можливості, і його дипломатичні дії на Близькому Сході або в Північній Африці, його зв’язки і так широко розпропагована участь його людей у війні в Україні, все показувало, що його єдиний начальник Путін, і він буде вірний йому до кінця.

Але ж ми всі пам’ятаємо назву книги «Це було назавжди, доки не скінчилося». У тому й річ, що саме Рамзан, а не якісь його родичі, сприймається як гарант миру в Чечні. У тому й річ, що саме Рамзан, а не хтось ще, користується особливою довірою Москви. І що буде, якщо щось трапиться з одним із двох незамінних політиків Росії – Путіним чи Кадировим? Тому, звичайно, Кадиров робить зусилля для того, щоб у разі його хвороби, ослаблення, захистити свою сім’ю та своє оточення. Але наступного дня після того, що може статися, буде пред’явлено надто багато рахунків. І я, чесно кажучи, не хотів би бути присутнім. Тож говорити про транзит влади можна, але чи можливий він насправді – велике питання.




реклама у Нововолинськ