Головна Без категорії Путін відкинув велике перемир’я з 12 травня, але покликав Україну на перемовини...

Путін відкинув велике перемир’я з 12 травня, але покликав Україну на перемовини у Стамбул. Що...

27
0

Джерело: www.bbc.com

Автор фото, Getty Images

Підпис до фото, Путін

  • Author, Відділ новин
  • Role, ВВС Україна
  • Twitter, @bbc_ua
  • 10 травня 2025

Президент Росії Володимир Путін відкинув ідею оголошення 12 травня стійкого 30-денного перемир’я. При цьому він покликав Україну на прямі перемовини щодо миру у Стамбул цього четверга – 15 травня.

Володимир Путін зібрав у глупу ніч журналістів у Кремлі, щоб відреагувати на пропозицію про 30-денне перемир’я від країн заходу, яке має початись вже 12 травня.

Він довго розповідав про святкування 9 травня у Москві, а потім перейшов до суті.

“Пропонуємо київській владі відновити прямі перемовини, перервані в кінці 2022 року. Пропонуємо відновити їх у четвер у Стамбулі. Там де, їх перервали”, – заявив Путін.

Він дещо плутався, коли сказав, що ті перемовини зірвались у кінці року, адже вони відбувались навесні.

Путін заявив, що завтра матиме розмову з президентом Туреччини Реджепом Ердоганом і той допоможе в організації перемовин. Але не зрозуміло, “завтра” – чи це 11 травня, адже виступ Путін відбувся після першої години ночі вже 11 травня. Чи він мав на увазі все ж розмову з Ердоганом вже сьогодні.

“У нас завтра запланована зустріч з Ердоганом, сподіваюсь, він підтвердить своє бажання щодо пошуку миру. Ми налаштовані на серйозні перемовини з Україною. Не виключаємо, що вдасться домовитись про нове припинення вогню, якого б дотримувались. Що було б першим кроком до стійкого миру”, – заявив Путін.

Він наголосив, що “його пропозиція на столі” і “Росія готова до перемовин”, – а рішення “за Україною та її західними кураторами”.

Путін ще раз згадав про необхідність усунення “першопричин війни”. Але перелік цих першопричин у нього такий динамічний і широкий, що експерти коротко його характеризують як просто незгода з існуванням незалежної України, знищення якої і хоче досягти Путін.

Нічну заяву Путіна чекали кілька годин і кремлівські ЗМІ анонсували її як змістовну і вирішальну. Для неї спеціально запросили вночі у Кремль журналістів.

Чому пропозиція Путіна неприйнятна Україні

Аналіз кореспондента ВВС Святослава Хоменка:

Пропозиція Володимира Путіна “відновити перервані у 2022 році прямі переговори без попередніх умов” виглядає неприйнятною для Києва хоча б тому, що в цьому формулюванні закладені попередні умови.

Переговори, які велися в перші тижні після російського вторгнення, в Україні вважають нічим іншим, як обговоренням висунутих Росією умов капітуляції Києва.

Пункти документа, навколо якого точилися дискусії, передбачали, наприклад, обмеження чисельності та номенклатури озброєнь української армії чи добровільну відмову Києва від будь-якої військової співпраці із Заходом.

Ці пункти – як і інші вимоги Москви, які укладаються в путінське формулювання “усунення першопричин конфлікту” – і тоді, а тим більше зараз, у Києві вважали і вважають абсолютно неприйнятними.

І, до речі, всупереч словам Путіна, які вже не вперше прозвучали, Київ стверджує, що керівник української делегації Давид Арахамія в 2022 році не парафував жодних документів – хоча б тому, що він не мав відповідних повноважень.

У будь-якому разі вимагати від Києва повернутися до стамбульських дискусій “без попередніх умов” – це насправді закликати Україну обговорювати, якими саме мотузками будуть пов’язані її руки, щоб вона не могла захищатися від нового нападу Росії.

Автор фото, ОП

Підпис до фото, Тепер крок за Зеленським – чи погодиться він на перемовини у СтамбуліЩе один важливий факт: Путін вимагає Київ повернутися за стіл переговорів без припинення бойових дій. Ця логіка категорично суперечить тому, що вже не перший тиждень повторює Володимир Зеленський: він декларує готовність до прямих переговорів лише тоді, коли замовчать гармати, і тим самим Росія доведе серйозність своїх намірів закінчити війну. Одним словом, розбіжності у позиціях Москви та Києва величезні та принципові.

Але складно сказати, чи розбиратиметься в деталях третій великий персонаж цієї саги – Дональд Трамп. Адже цю історію можна розказати двома способами.

З одного боку, Путін відкинув пропозицію Заходу та України запустити тридцятиденне перемир’я. У цій логіці всі його подальші слова – справжня белетристика, а отже, він має бути покараний обіцяними пекельними санкціями.

З іншого боку, Путін уже не згадує про “нелегітимність” Зеленського і готовий до прямих переговорів з Україною, і до біса “подробиці дрібним шрифтом”.

Якщо розглядати ситуацію так, то відмова Києва погодитися на озвучену Путіним пропозицію буде виглядати як саботаж мирного процесу, за який Трамп може покарати вже Зеленського.

Розвиток цього сюжету у вигляді реакцій Вашингтона, європейських столиць і Києва, здається, буде вже найближчим часом. А поки що – моніторингові телеграм-канали повідомили про те, що в повітряний простір України влетіли перші за останні кілька днів “шахеди”.

Що було у Стамбулі у 2022 році

Переговори в Стамбулі, які Путін фактично запропонував відновити, відбулися наприкінці березня 2022 року, через кілька тижнів після початку повномасштабного вторгнення Росії на територію України.

Тоді Росія хотіла, щоб Україна відмовилась від вступу до НАТО та погодилася на без’ядерний і позаблоковий статус. На це Україна була готова піти за умови надання їй зафіксованих у договорах гарантій безпеки. Передбачалося, що питання щодо Криму та Донбасу будуть обговорювати окремо на рівні президентів двох країн. Київ заявляв, що підписання угоди можливе лише після повного припинення вогню.

Результати переговорів тоді у 2022 році зафіксували у так званому “стамбульському комюніке”, але конкретні угоди на його основі так і не підписали.

У середині червня 2022, як повідомляв помічник Путіна Юрій Ушаков, “все заглохло”.

Джерело BBC тоді так пояснило причину провалу переговорів: “Переговори стосувалися документів, які підпишуть, якщо лідери домовляться про мир. Зараз уже зрозуміло, що миру взагалі не буде”.

Тоді вже стало відомо про воєнні злочини російських військових у Бучі, а Росія втратила флагман Чорноморського флоту — крейсер “Москва”, що ускладнило переговори попри заяви Зеленського про готовність їх продовжувати.

Автор фото, Getty Images

Підпис до фото, Переговори у Стамбулі проходили на початку 2022 року Восени 2022 року, після анексії Росією чотирьох регіонів України, президент України підписав указ, який фактично забороняв ведення прямих переговорів з Володимиром Путіним.

Тепер, як заявив помічник Путіна Юрій Ушаков, переговори мають відновитися “з того моменту, на якому ми зупинилися у 2022 році, з урахуванням, звісно ж, реальної ситуації”.

Про стамбульське комюніке як відправну точку для нових переговорів знову заговорили навесні 2025 року.

Зокрема, спецпосланець Дональда Трампа на Близькому Сході, який також бере участь у процесі організації переговорів щодо України, Стів Уіткофф назвав стамбульські переговори “зрозумілими й змістовними” і заявив, що вони, на його думку, можуть стати “орієнтиром для укладення мирної угоди”.

З ним, однак, не погодився Кіт Келлог, спеціальний представник Трампа по Україні, який заявив, що тепер сторонам “потрібно розробити щось зовсім нове”, повідомляла агенція Reuters.

Ультиматум Путіну

Автор фото, ОП

Підпис до фото, Лідери Європи узгоджують з Києва телефоном із Трампом позицію щодо миру, Київ, 10 травня10 травня у Києві збирались президент Франції Емманюель Макрон, канцлер Німеччини Фрідріх Мерц, прем’єр-міністр Британії Кір Стармер та президент США Дональд Трамп. Вони провели зустріч у рамках “коаліції охочих” та телефоном поговорили з Дональдом Трампом.

Лідери світу оголосили, що погодилися закликати до 30-денного припинення вогню, яке, за пропозицією США, має початися в понеділок, 12 травня. Саме після цієї зустрічі відбулася телефонна розмова між президентом Трампом та лідерами, присутніми в Києві.

Також ЗМІ США написали, що спецпосланець президента США Дональда Трампа Стів Віткофф має представити Володимиру Путіну список із 22 пропозицій США і європейців щодо війни в Україні, зокрема і щодо 30-денного перемир’я.

Світові лідери у своїх виступах погрожували Росії санкціями в разі неприйняття висунутої пропозиції.

Емманюель Макрон заявив, що зараз існує “одностайність” серед “близько 20 країн”.

Французький лідер зазначив, що Зеленський погодився на 30-денне припинення вогню в Джидді, а президент США Дональд Трамп два дні тому підтвердив свою підтримку. За словами Макрона, вогонь мають припинити на морі, на суші та в повітрі.

“Ми всі тут, разом зі США, критикуємо Путіна”, – заявив британський прем’єр Кір Стармер на пресконференції після зустрічі.

За його словами, якщо російський лідер “серйозно налаштований на мир”, він має “шанс показати це зараз” і продовжити оголошене російським президентом перемир’я на 9 травня до 30-денного безумовного припинення вогню з подальшими переговорами.

“Без “якби”, без “але”, – додав британський лідер.

Стармер наголосив, що п’ять європейських лідерів, які приїхали до Києва, мають чітку позицію. Якщо Путін не погодиться на запропоновані умови, вони посилять санкції та витратять більше коштів на допомогу Україні.

Після цих заяв західні ЗМІ написали, що США погодили передачу Україні 125 ракет до систем залпового вогню, а також ста ракет для систем ППО PATRIOT.




реклама у Нововолинськ