Джерело: sylapravdy.com
Щорічну декларацію про майно та доходи за 2024 рік політик подав 31 березня, а 30 квітня оприлюднив її виправлену версію.
З нового, про що повідомив Степан Івахів, це те, що торік вклав майже 200 мільйонів гривень у цінні папери, а заробляє в тому числі на українських та американських держоблігаціях. Також у нього порівняно з 2023 роком поменшало брендових костюмів, а його зарплата у парламенті виявилася ще меншою, ніж 2023-го. Бізнесмен знову декларує лише причіп серед транспортних засобів – жодного авто ані у власності, ані на праві користування.
«Липинські» статки Народний депутат з Волині Степан Івахів, який входить до списку доларових мільйонерів у Верховній Раді, зареєстрований і мешкає у Липинах під Луцьком. Тут володіє чотирма земельними ділянками. Три з них загальною площею 80 соток і вартістю у понад 65 тисяч гривень та оформлені у 2021 році, а четверта на 2,6 гектара з оціночною вартістю 23 тисячі гривень, – у 2016 році. Також ще три земельні ділянки у Липинах належать колишній дружині Івахіва Світлані, а нардепу та дочці Анні – на правах користування. Йдеться про шматки землі площами 1,7 гектара, 10 соток та 38 квадратів.
У власності ексдружини нардепа перебуває і липинський будинок на 302 квадрати, у якому, як декларує Івахів, він проживає попри розлучення. Оформили право власності на нього у 2010 році, оцінивши нерухомість у 438 тисяч гривень. Також у Липинах Івахів з кінця 2022 року, як декларує, у фірми дружини орендує гостьовий будинок площею 222 квадрати та 1,7 гектара землі навколо нього. Мова про ТОВ «Кемп С.Т.А.Р». Ця фірма загалом має в оренді в Липинах 3 ділянки площею понад 4 гектари. До слова, у цій компанії Івахів був одним із бенефеціарів до 2021 року, далі передав своє право тоді ще законній дружині Світлані. Серед бенефіціарів і Роман та Софія Єремєєви – діти загиблого бізнесмена і народного депутата Ігоря Єремеєва.
Нагадаємо, співвласник паливно-промислової групи «Континіум», що є одним із найбільших гравців на паливному ринку України, Ігор Єремеєв помер внаслідок нещасного випадку 13 серпня 2015 року, не залишивши заповіту. З того часу тривають суди щодо його спадщини. Один з основних активів – чверть компанії «WOG». Аналогічні частки належали його бізнес-партнерам Степану Івахіву, Сергію Лагуру та Петру Димінському. Останній, як повідомляли ЗМІ, продав свої активи партнерам у 2017 році. Після смерті Ігоря Єремеєва його дружина Тетяна Єремеєва заявила, що співвласники компанії створили на Британських Віргінських островах фіктивний траст «R&S», внаслідок чого отримали під свій контроль частку нафтового бізнесу Ігоря Єремеєва, яка мала б належати його спадкоємцям.
Поціновувач мистецтва і дорогого одягу Степан Івахів декларує і картини, дорогі костюми й аксесуари. Приміром, він має 8 дорогих наручних годинників. Ціни не вказує. Мовляв, мав їх ще до того, як осіб «державної ваги» змусили декларувати статки. Йдеться про бренди «Rolex», «Frank Muller», «Ulysse Nardin», «Patek Philippe», «Audemars Piguet», «Parmigiani», «Vacheron Constantin Geneve». Також із цінного майна Івахів задекларував чотири пари запонок із дорогоцінного металу, прикрашених коштовним камінням. Ані марки, ані вартості, ані коли і де взяв – не вказує.
Задекларував Івахів і цінний одяг – 4 костюми від таких брендів як «Zilli», «Kiton», «Brioni». Правда, у 2023-му у нього було на 2 костюми більше. Ціну нардеп також не вказав, але, до прикладу, один лише піджак французько-італійського бренду «Zilli» преміум-класу вартує близько 6 тисяч євро.
Також Івахів, судячи з декларації, є ще й поціновувачем мистецтва – він має 8 картин українського художника Бориса Буряка: «Львівський мотив» (2009 рік), «Натюрморт» (2008 рік), «Квіти у вазі» (2007 рік), «Квіти» (2006 рік), а також полотна з назвами «Жінка», «Львів» та ще два «Натюрморти». Також в його колекції є картина українського художника Анатолія Криволапа «Гурзуф» (2008 рік) та старовинна ікона другої половини XVIII ст. Вартість образу й полотен він не вказує.
На противагу тому бідно у декларації бізнесмена й нардепа виглядає лише графа декларації про рухоме майно: з транспорту Івахів декларує лише тентований причіп марки ПГМФ 2007 року випуску за 10 тисяч гривень. Ніяких автівок, ні преміум-класу, ні бюджетних, в декларації Івахіва немає.
До слова, за даними руху «Чесно», ще у 2020 році нардеп задекларував чимало цінних речей, які переважно належать його дружині – ювелірні вироби від Tiffany, Chanel, Damiani, хутряні шуби й інший одяг від цих та інших відомих брендів. А от у безпосередній власності політика були не лише дорогі годинники й картини, а й 11 автівок, тоді, як власності Світлани Івахів була лише одна – «Porsche Cayenne» 2018 року випуску за понад шість мільйонів гривень. НАЗК повідомляло у 2021-му, що декларацію Степана Івахіва перевірятиме через «ризики, пов’язані з незаконними доходами або незадекларованим майном», але правопорушень тоді не виявили.
Цінні папери й компанії Щодо цінних паперів, то тут нардеп задекларував, що має їх у семи різних структурах, в тому числі й куплені 2024-го у держказначействах України й США. До прикладу, він з 2018 року володіє акціями в АТ «Банк інвестицій та заощаджень», має їх 116,5 тисячі штук, вартість кожної – 1000 гривень. Тобто номінальна вартість усіх – 116,5 мільйона гривень.
Також Івахів володіє акціями інвестиційного фонду США «SPDR S&P 500 ETF Trust»: ще у 2021-му він придбав 7 штук по 12,3 тисячі гривень.
У компанії «КУА Інвестиційна Група Прометей» Івахів має майже дві сотні цінних паперів вартістю 1,8 мільйона гривень. В компанії «Marsan finance limited», з реєстрацією на тих же Віргінських островах, він має 125 акцій по 27 гривень. В кіпрській компанії «Milkonica holding group limited» бізнесмен володіє 250 акціями вартістю 32 гривні за одну.
Також Івахів минулоріч обзавівся борговими цінними паперами в Україні й Америці. Зокрема, у Департаменті казначейства США придбав 800 штук по 4,1 тисячі гривень на майже 3,3 мільйона гривень. Ця інвестиція передбачає, що власні кошти особи залучають до бюджету, а згодом їй виплачують більшу суму. Таким же чином у вересні 2024-го Степан Івахів купив цінні папери й у Міністерства фінансів України: 1194 штуки по 41,5 тисячі гривень на майже 49,5 мільйона гривень.
Щодо корпоративних прав, то нардеп їх має у 5 компаніях, управління трьома з них передав в інші руки. Йдеться про українську компанію «Сіс компані», де Івахів має 30% статутного капіталу, також про українську– «Континіум-девелопмент» – де має з 10% в статутному капіталі, та про польську фірму «Інтер-гласс», якою володіє одноосібно. Також він володіє кіпрською фірмою «Ісперіум холдінг лтд», а його донька Анна має 30% у статутному капіталі і є кінцевою бенефіціаркою фірми з «місцем народження» у французькому Монако – «еМСі-ісверіум».
Загалом бізнесмен і нардеп Івахів декларує, що є кінцевим бенефіціаром у 19 компаніях, зокрема кіпрських, британської, польської та у понад десятці українських.
У списку іноземних – 4 на Кіпрі та по одній в Польщі й на Британських Віргінських островах. Кіпрські наступні: «Milkonica holding group limited», «Yratia holdings ltd», «Promquet holdings limited», «Isperiym holdings ltd». Також британська – «Milworth Enterprises limited» та польська «Inter-Glass Limited Liability Company». Але найбільше у нього, зрозуміло, компаній в Україні – 13: 2 з них у Каневі Черкаської області – «Клуб сиру», «Канівсиртрейд»; ще 2 у Львівській області – ПрАТ «Роздільський керамічний завод» та «Мінерали Прикарпаття»; 4 фірми у Луцьку – «Інвест-холдінг», «Волиньіндустрія-Інвест», «Західклінкергруп», «Євротон-ексклюзив»; ще дві його фірми у Краматорську – «Крамбетонбуд», «Мінерали Донбасу». І це ще не все, бо Івахів також є кінцевим власником закарпатської фірми «Липчанблок» та київської – «Ярославна».
Також Івахів декларує право на знак компанії «Континіум».
«Смішна» зарплата у Верховній Раді і космічні доходи Степан Івахів минулоріч отримав 584,8 мільйона гривень доходу. З них як народний обранець у Верховній Раді він заробив неповних 9 тисяч гривень за рік, а це найменше з волинських нардепів, тобто про парламент, у який так прагнув, у 2024 він забув зовсім.
До слова, як законотворець Івахів має погану славу не перший рік: «Сила правди» торік розповідала, як нардеп пояснював, що «прогуляв» тисячі голосувань у Верховній Раді України, бо звик впливати, а не натискати кнопку. Також Івахів потрапляв до списку безініціативних нардепів.
Зарплатня у парламенті в Івахіва серед 13 пунктів його доходу, зазначених в декларації, відноситься до найскромніших. А серед прибутків, які обраховуються мільйонами, є, наприклад, відсотки від вікладу у польському банку «BNP Paribas Bank Polska S.A.» – 2,8 мільйона гривень.
Степан Івахів також передав корпоративні права однієї з компаній своєму сину Антону Івахіву і за це отримав від нього понад 99 мільйонів гривень. Також, як зазначив, за продаж цінних паперів та корпоративних прав від інвестиційного фонду «Сантес-ІВ» отримав понад 7,6 мільйона гривень, а ще від цієї ж компанії отримав понад 93 мільйони гривень дивідендів.
Ще понад 30 мільйонів бізнесмен минулоріч отримав завдяки погашенню облігацій від Мінфінансів України, а майже 818 тисяч гривень отримав за реструктуризацію боргу за цінними паперами. Відповідно від Держказначейства США, де Івахів купував цінні папери, у 2024 році він отримав понад 194 мільйони гривень і ще більше 871 тисячі гривень процентів. Швейцарська компанія «Petroleum trading group SA» виплатила нардепу минулоріч майже 156 мільйонів гривень дивідендів.
Щодо «фінансової подушки», то Івахів має її і в Україні, і за кордоном – у гривнях-доларах-євро та фунтах стерлінгів. Отож він декларує готівкою майже 5 мільйонів гривень, понад мільйон доларів і 6,5 тисяч євро. На банківських рахунках в Україні й за кордоном, зокрема й у польському банку, він тримає понад 1,2 мільйона гривень, 9,5 мільйона доларів, 57,5 тисяч євро та понад 4 тисячі фунтів стерлінгів. Також понад 5,4 мільйонів доларів він має на правах вимоги за грошовим зобов’язанням у компанії «WOG», про яку більше ніде в декларації не згадує. Ще майже 2 мільйони гривень вніс до компанії з управління активами «Інвестиційна група Прометей». На брокерських рахунках в українській, болгарській та кіпрській компаніях має майже 102 тисячі гривень та майже 5,5 тисяч доларів.
Має Івахів і 221 тисячу польських злотих: декларує їх як гроші, які позичив сину Антону.
Прикметно, що в інформації про банківські установи, в яких у нього є рахунки, Івахів вказує прізвища двох осіб, які мають право розпоряджатися тими коштами: доступ до п’яти з десяти рахунків бізнесмена мають лучанки Ірина Рудник та Ганна Семенюк-Приступа. Перша була фізособою-підприємцем у 2012–2017 роках, а друга має статус ФОП з 2021-го з основним видом діяльності «роздрібна торгівля залізними виробами, будівельними матеріалами та санітарно-технічними виробами в спеціалізованих магазинах».
Також нардеп декларує наявність фінансових зобовʼязань. Компанії «Кемп С.Т.А.Р», у якої орендує будинок і землю та бенефіціаром якої є його колишня дружина, має сплатити 290 тисяч гривень за оренду. За управління майном з 2021 року має сплатити 100 тисяч доларів прописаній на Віргінських островах компанії «Девоніа ентерпрайсіс лтд».
Мільйони на аліменти Своїй колишній дружині Світлані нардеп щомісяця платить аліменти на дочку. З декларації зрозуміло, що це в середньому 600 тисяч гривень на місяць, а загалом за минулий рік він сплатив їх 7,2 мільйона гривень. Нагадаємо, у березні 2023 року Світлана та Степан Івахіви затвердили мирову угоду. У подружжя є троє дітей, з яких найменша донька – неповнолітня. Тоді обумовили, що нардеп зобов’язаний щомісяця виплачувати кругленьку суму на утримання неповнолітньої дитини: по 15 тисяч доларів аліментів до досягнення нею повноліття щомісячно не пізніше 15 числа, а впродовж наступних п’яти років після досягнення – по 20 тисяч доларів матеріальної допомоги. Якщо ж виникнуть «особливі ситуації», то обоє батьків повинні компенсовувати витрати наполовину.
Також торік бізнесмен заплатив 1,1 мільйона гривень військового збору за підсумком декларування у 2023-му.
Серед інших виплат бізнесмена – майже мільйон за суборенду й оренду нерухомості. Також він оплатив комісійні послуги за рухоме майно на понад 3 мільйони гривень. Юридичні послуги обійшлися Івахіву в понад 16 мільйонів гривень, а консультації в Україні – 1,3 мільйона гривень. За транспорт в Україні він сплатив 3,3 мільйона гривень, а за проживання у готелі – 330 тисяч гривень. Якщо підсумувати усі ці витрати, то виходить майже 25 мільйонів.
Також Івахів чимало коштів саме у 2024 році вклав у різноманітні цінні папери в Україні – загалом йдеться про суму у майже 200 мільйонів гривень.
Івахів не цурається й спорту: він є президентом ГО «Федерація Дзюдо Волині» та спортивного Клубу «Континіум – Волинь спортивна».
Нагадаємо, раніше «Сила правди» розповідала про 27 гектарів землі разом з комунальною водоймою, на яких розміщений маєток Івахіва у передмісті Луцька. У 2019 році він із великою перевагою виграв вибори в одномандатному виборчому окрузі №21 (Ковельщина), а сама кампанія офіційно обійшлася йому у майже 600 тисяч гривень.
Після місцевих виборів 2020 року, коли більшість у Луцькій міській раді сформувала політична партія «За майбутнє», а її представник Ігор Поліщук обійняв посаду міського голови, у Луцьку новий подих отримав бізнес, що пов’язаний із фінансово-промисловою групою «Континіум» Степана Івахіва. Зокрема, компанії групи заволоділи відомим заводом і нині зводять на його місці житловий комплекс, а також майном на Центральному ринку Луцька.
Як писала «Сила правди», інший бізнесмен і нардеп з Луцька Ігор Палиця офіційно заплатив охороні більше, ніж отримав у парламенті.
Журналістка Центру журналістських розслідувань “Сила правди”