Джерело: www.bbc.com
Автор фото, Getty Images
1 година тому
Підхід президента США Дональда Трампа до мирного врегулювання війни в Україні не має стратегічної послідовності й базується на трьох небезпечних ілюзіях, пише оглядач Девід Ігнатіус у статті для Washington Post.
Автор зазначає: Трамп потурає російському лідеру, погодившись під час останньої телефонної розмови, що “умови припинення вогню обговорюватимуть виключно між двома сторонами”, Україною і Росією, бо саме вони знають деталі.
Це, на думку журналіста, ірраціональний підхід.
Трампу потрібно організувати процес більш злагоджено, інакше на нього чекає невдача, йдеться в матеріалі.
Адміністрація Трампа вдалася до заплутаної тактики: спочатку запропонувала обмежене припинення вогню – енергетичне та морське перемир’я.
Це не принесло результатів. Тоді команда президента США попросила обидві сторони підготувати проєкт своїх умов. Вони виявились дуже різними, і Трамп закликав до прямих переговорів.
Однак зустріч України та РФ у Стамбулі теж ні до чого не призвела, тому в понеділок Трамп напряму поговорив із Путіним.
Схоже, Трамп хоче, щоб сторони самі розібралися в ситуації, пише Ігнатіус.
Такий хаотичний, мінливий підхід, є, на його думку, невдалим, оскільки заснований на трьох небезпечних ілюзіях.
Перша і головна ілюзія – це віра Трампа в те, що Путін хоче миру, вказує журналіст. При цьому сам Путін поки що не погоджується навіть на припинення вогню.
Він, як і раніше, прагне перемоги, яку під час розмови з Трампом у понеділок вкотре описав як “усунення першопричин кризи”. Так, за словами журналіста, російський лідер позначає своє переконання в тому, що Україна не може бути європейською державою, а має залишатися під російською гегемонією.
При цьому, як нагадує Ігнатіус, за три роки війни Росія не змогла досягти жодної стратегічної мети, зазнавши при цьому катастрофічних втрат – понад 800 тисяч убитих і поранених.
Друга ілюзія, на думку журналіста, – це віра Трампа в економічний потенціал Росії для США.
“РФ має надзвичайну можливість створити величезну кількість робочих місць і багатства, а її потенціал – необмежений”, – заявив Трамп у понеділок.
Але, як зазначають економісти, це країна з корумпованою, сировинною економікою, яка занепадає.
Натомість Україна, попри проблеми, демонструє потенціал для технологічного розвитку – особливо в оборонному секторі, йдеться в статті.
У Києві, на думку WP, сформувалася одна з найбільш інноваційних військово-технологічних екосистем, яка може бути найпродуктивнішою в Європі.
Замість того щоб купувати безпілотники в Ірану, як це робить РФ, Україна розробляє власні, у дедалі досконаліших комплектаціях.
А міністр оборони України Рустем Умеров заявив, що шукає партнерів для інвестицій в оборонну сферу.
Автор фото, EPA
Підпис до фото, З 80-х років Трамп повторює, що Росія – це бізнес-можливість. Але це – ілюзія, переконані економістиТретя ілюзія, на думку оглядача WP, полягає в тому, що ослаблену Україну можна примусити до капітуляції.
Трамп вважає, що Київ не має “карт у руках”, однак ключовим активом України є рішуча підтримка з боку Європи.
У відповідь на загрозу РФ, європейські країни активізують військову підготовку і не допустять “поганої угоди” для Києва.
Європейці розуміють: якщо Путін здолає Україну, він змінить безпековий баланс на всьому континенті.
Вони бачать підтвердження його амбіцій у нових військових базах на кордоні з Фінляндією та країнами Балтії, а також у диверсіях проти прихильників України.
За словами Ігнатіуса, деякі європейці вважають, що Росія вже перебуває у стані війни з НАТО.
Оглядач вважає, що Трамп не зможе змусити Зеленського схвалити “погану” угоду, бо європейські союзники готові чинити опір. Вони також нарощують військові сили, щоб відстояти свою позицію, йдеться в статті.
Українські посадовці, з якими поговорила WP, вважають, що шанс на успіх переговорів є при чіткій підтримці Заходу. Але готуються й до провалу ініціативи Трампа, якщо той не буде готовий до тривалого і складного процесу.
“Трамп прагне припинення війни, але, якщо він хоче досягти успіху, то має усвідомити: мир – це не швидкий переворот, а стратегічне будівництво”, – наголошує видання, цитуючи Генрі Кіссінджера.
Американський лідер має шанс зупинити війну Росії проти України. Але якщо йому не вистачить терпіння для важких і добре організованих переговорів із Путіним, Україні не залишиться нічого іншого, окрім як захищати себе, поставивши на репутації Трампа “чорну мітку”, а не знак пошани, резюмує видання.