Джерело: www.unian.ua
Православне свято сьогодні в народі називають Берегиня.
- Яке сьогодні церковне свято в Україні
- З якими молитвами звертаються сьогодні, звичаї дня і що не можна робити
- Прикмети 2 липня – яким буде літо і якої чекати осені
Яке сьогодні церковне свято в Україні2 липня (15 липня за старим календарем) православні віряни відзначають Положення ризи Пресвятої Богородиці у Влахерні.
За переказами, святу ризу Богородиці знайшли 471 року в Назареті. Там святиню зберігала сім’я єврейки, предкам якої передала ризу (покривало) сама Богородиця перед Успінням. Ризу перенесли до Константинополя і помістили у Влахернський храм.
Зі святинею пов’язано безліч чудес. Так, наприклад, під час облоги Константинополя князем Аскольдом 860 року імператор Михаїл після молитви біля ризи домігся перемир’я, а сам Аскольд із дружиною хрестилися.
На якийсь час святиню, щоб уберегти, переносили до храму Святої Софії, але 2 липня повернули назад у Влахернський храм. Відтоді цього дня щорічно відзначають свято Покладення ризи Пресвятої Богородиці.
***
2 липня за новим календарем православні також вшановують чудотворну Охтирську ікону Божої Матері.
Святиню виявив у XVIII столітті в місті Охтирка (Сумська область) священик Василь Данилов. Якось улітку 1739 року він косив траву біля будинку і раптом помітив у заростях сяйво – там виявилася ікона Богородиці. Священик переніс образ додому, а через якийсь час від ікони стало знову виходити світло. Богородиця з’явилася Василю уві сні і веліла омити ікону і вкрити покривалом. Воду, якою омивали образ, священик хотів вилити в річку, але Божа Матір знову з’явилася йому і сказала, що вода зцілює від лихоманки. Таким чином священик вилікував свою доньку і допоміг іншим хворим.
Про чудеса ікони пішла слава. 1746 року чернігівський єпископ Амвросій засвідчив чудесні зцілення біля образу, а 1751 року церковний Синод визнав ікону чудотворною.
На місці її обрітення звели Покровський собор, куди і помістили ікону. Згодом встановилася традиція переносити образ перед Трійцею в Охтирський Троїцький монастир і повертати назад у день Всіх святих. 1905 року ікону викрали, але швидко знайшли. Під час воєн 1917-1920 років образ знову зник і лише 1975 року з’ясувалося, що він опинився в Сан-Франциско. У 1995 році в Покровський собор привезли список з Охтирської ікони.
Охтирська ікона Божої Матері, XVIII століття / ВікіпедіяНа чудотворному образі Богородиця зображена з молитовно складеними руками, праворуч від неї – хрест із розп’яттям Ісуса Христа.
Яке православне свято сьогодні відзначають ще:
- вшановують святителя Ювеналія, патріарха Єрусалимського;
- святителя Фотія, митрополита Київського і всієї Русі;
- святителя Іоанна (Максимовича), архієп. Шанхайського і Сан-Франциського, чудотворця;
- Пожайську ікону Божої Матері.
Раніше ми розповідали, яке сьогодні церковне свято за старим стилем – 2 липня згадують святого апостола Іуду, який був братом по плоті Ісуса Христа.
З якими молитвами звертаються сьогодні, звичаї дня і що не можна робитиПеред образом Охтирської Божої Матері просять про здоров’я і зцілення від хвороб, особливо лихоманки, моляться до Богородиці про щасливе заміжжя та захист сім’ї й дому від бід. Святиня також вважається покровителькою дітей.
У народі свято прозвали Берегиня – це слов’янська богиня, мати всіх духів і берегиня земних багатств. Найчастіше Берегиню уявляли у вигляді білоствольної берези, тому 2 липня йдуть обіймати березу і просять її вберегти від нещасть, дім – від нечисті. Вважається, що Берегиня береже худобу, наділяє трави цілющою силою і допомагає родючості городів і садів.
Цього дня особливо корисно проводити очисні процедури – цей літній час здавна вважається найкращим часом для зміцнення здоров’я. Також радять завершити старі, недороблені справи – Берегиня покровительствує цьому.
Читайте детальніше, яке сьогодні свято відзначають в Україні та народному календарі.
Сьогодні, як і завжди, церква нагадує, що сварки, злість, наклеп, жадібність, заздрість і зневіра неприпустимі для віруючої людини. Не можна відмовляти в допомозі тому, хто її потребує, будь-яка, навіть маленька добра справа буде винагороджена.
Згідно з народними прикметами дня, сьогодні не рекомендують вирушати в далеку дорогу – поїздка може обернутися невдачею, а також переїжджати – до зайвих витрат. Одне з головних застережень дня – не можна лінуватися, інакше удача відвернеться.
Прикмети 2 липня – яким буде літо і якої чекати осеніПрикмети на сьогодні / freepik.comЗа прикметами дня можна зрозуміти, що за погоду чекати надалі і в наступному сезоні:
- на деревах з’явилося пожовкле листя – осінь буде ранньою і зима теж;
- спека 2 липня – до тривалої спеки;
- роса на траві зранку – пройдуть зливи;
- чути крики ворон – до негоди, а якщо подають голос сичі – до теплої погоди і гарного врожаю.
Вважається, що якщо сьогодні спекотніше, ніж у попередні дні, то гарна погода затримається надовго.
Вас також можуть зацікавити новини:
- Свята в липні 2025: що відзначаємо і коли відпочиваємо
- Православний календар липня 2025: головні свята за новим і старим стилем
- 1 липня: церковне свято сьогодні, кому не можна працювати цього дня