Головна Без категорії РФ вже працює над тим, як “Шахеди” будуть ухилятися від наших зенітних...

РФ вже працює над тим, як “Шахеди” будуть ухилятися від наших зенітних дронів, – “Флеш”

28
0

Джерело: www.unian.ua
Фахівець у галузі радіоелектронної боротьби та радіоелектронної розвідки Сергій “Флеш” Бескрестнов розповів УНІАН, як РФ нарощує потенціал повітряного терору і як Україна буде цьому протидіяти.

Росія зробила ставку на “шахедний” терор / колаж УНІАНРосія нарощує інтенсивність масованих ударів по Україні. Лише під час останньої масованої атаки в ніч на 29 червня ворог використав для удару 537 повітряних засобів, серед яких було 477 ударних БпЛА типу Shahed та імітаторів. Тим часом західна преса пише, що Росія готується запускати понад 1000 “Шахедів” по Україні одночасно. 

Наскільки масштабними можуть бути атаки РФ, чи є в Україні протидія та чого чекати восени – УНІАН запитав у Сергія “Флеша” Бескрестнова, фахівця у галузі радіоелектронної боротьби та радіоелектронної розвідки.

Росія все частіше завдає ударів по Україні, використовуючи все більшу кількість дронів і ракет. Що нас чекає далі, враховуючи проблеми з ППО, адаптацію російської тактики та вдосконалення технічних показників їхньої зброї? Особливо на тлі зменшення постачання ракет для ППО від західних союзників? 

Скільки у нас ракет залишилося і чи є в нас з ними проблеми, на це питання ніхто не відповість. Це таємниця. Можу лише сказати, якщо йдеться про “велике ППО”, то тут ми дуже залежимо від наших західних партнерів. Які, як вже зрозуміло, нестабільні. І нікому невідомо, чого від них очікувати. Тому розраховувати на них, як на стабільні поставки захисту нашого повітряного простору не варто.

РФ нарощує виробництво “Шахедів”, вони знайшли відносно дешеву та ефективну зброю проти нас. І знайшли ефективну тактику проламування ППО методом масованих атак на міста. І вони будуть масштабуватися далі. За моєю інформацією вони будують ще один завод.

З якою швидкістю вони будуть нарощувати – питання відкрите. Аби наростити виробництво в 5 разів, їм знадобилося трохи більше року. Тому я не здивуюся, якщо через рік ми побачимо атаку в 700-800 БПЛА за одну ніч. 

Це той тренд, який є зараз. Вони змогли запустити друге виробництво в Іжевську та запустити потужності в Алабузі. І ГУР каже, що вони збільшили виробництво в пʼятеро, я б сказав, що всемеро. І нічого не заважає їм масштабуватися далі. Тому тут точний прогноз на 100% ніхто не дасть, адже наскільки потужний буде новий завод – ніхто не знає.

Минулого року ми активно готувалися до складної осені та зими, зокрема в питанні енергетики. Чи варто очкувати, що РФ буде завдавати нових ударів по енергетичній інфраструктурі цієї осені?

Так, звісно. Вони розуміють, що наша інфраструктура – це болюча тема. Зараз вони не завдають таких ударів, оскільки влітку немає в цьому сенсу. А взимку, маючи великий запас “Шахедів”, вони можуть атакувати нашу інфраструктуру, зокрема енергетику. 

Як ми маємо готуватися зараз, аби витримати це?

Для початку варто розібратися з тим, які у нас є засоби боротьби з “Шахедами”. І перший – це РЕБ. Але варто розуміти, що це не ППО, він не збиває “Шахед”. РЕБ лише не дає “Шахеду” влучити у ціль. Він використовується лише для того, щоб закрити конкретний обʼєкт, який хоче атакувати РФ. 

Ну і додатково, якщо “Шахед” потрапляє під дію РЕБ, він втрачає сигнал і стає більш уразливим для інших засобів ураження, на кшталт мобільних вогневих груп. Тому РЕБ стовідсотково допомагає, але він не є панацеєю. 

Є в нас малі (мобільні – УНІАН) вогневі групи. Сирський дає ефективність у 40%, я б назвав діючу значно менше, у 20%. Швидше за все Головком мав на увазі статистику більш загальну, за довгий проміжок часу. А я дивлюся, що відбувається зараз. Росія використовує техніку польоту на великій висоті, де мобільні вогневі групи не ефективні. 

Якщо “Шахед” пролітає територією на висоті 2-4 кілометрів, то про роботу вогневих груп тут не йдеться. Маленьку точку в небі неможливо збити з кулемета.

Далі, що в нас дуже ефективно – це наша авіація. Це літаки, гвинтокрили та спортивна авіація. Але як ми бачимо, відбуваються трагічні події. Коли загинув наш пілот, виконуючи бойову задачу. Саме через те, що швидкісному винищувачу на малих висотах дуже важко полювати на “Шахеди”. Швидкість “Шахеда” – 180-200 км на годину. А винищувач в 3-5 разів більше. Працювати дуже складно, особливо якщо “Шахед” йде на висоті 200 метрів від землі. 

Гвинтокрили дуже ефективні, вони знаходять “Шахеди” та відпрацьовують по них. Але в нас їх немає в достатній кількості, аби масово боротися. Спортивна авіація, як в Одесі Як-40, також показує результати. Не панацея, але ефективно. Є дві людини, одна – пілот, а інша за кулеметом чи з автоматом сидить у кабіні і просто розстрілюють “Шахеди” згори.

Інший сегмент – вже згадана велика ППО. Сюди можна віднести “Gepard”, збиття ракетами. І тут ми залежимо від партнерів. 

Зараз все активніше обговорюють питання зенітних дронів для збиття “Шахедів”. Про що йдеться і наскільки ці засоби можуть бути ефективними для боротьби з “Шахедами”? 

Наразі на цей засіб роблять найбільшу ставку. Це такий же дрон, як і звичайний FPV, просто він має кращі характеристики. Може розганятися до швидкості 300 км на годину, має можливість польоту на великі висоти, має специфічний заряд, наведення на ціль тощо. Такі дрони ми випускаємо самі, в нас вже є щонайменше 3-4 перевірених виробники.

І зараз стоїть глобальна задача це все масштабувати, набрати екіпажі та навчити їх. Це дуже важливо, адже тут потрібні більші навички, ніж у мобільних вогневих груп. І не менш важлива частина, яку також озвучив Головком. Щоб все це працювало, нам треба мережа РЛС. Які дозволяють досить точно виявити “Шахед”. Адже якщо гвинтокрил може знайти “Шахед” у небі, то в маленького FPV є лише кілька хвилин, аби його знайти та уразити. Інакше він просто пролетить та впаде. 

Тому нам треба ці станції РЛС і тут має бути однозначна концепція. Ряди пілотів ударних БПЛА мають взагалі не допускати зальоту “Шахедів” вглиб України. Вони мають забезпечувати ешелонований захист у 2-3 рівні вздовж кордону з РФ чи лінією боєзіткнення. Адже якщо “Шахеди” залетять сюди й ми почнемо збивати їх над містом, це призведе до великих жертв серед цивільних. 

Україна вже доволі довгий час використовує подібні дрони для збиття розвідувальних крил ворога. Чому з “Шахедами” ця технологія пропрацьовується лише зараз? 

Розвідувальні БПЛА ми збиваємо вже давно, понад півтора року це існує. Різниця лише у швидкості. Дрони-розвідувачі літають на швидкості від 40 до 90 кілометрів на годину. Цей дрон повільно пересувається у повітрі, аби вести зйомку та розвідку. Йому не треба летіти швидко. 

А сучасні “Шахеди – це швидкість 200, іноді й 220 кілометрів на годину. Жоден FPV-дрон не може з такою швидкістю працювати. Адже треба не лише уразити “Шахед”, його спершу треба наздогнати. А для цього треба швидкість в близько 280-350 кілометрів на годину. І була вся проблема саме у випуску таких швидкісних БПЛА.

Очевидно, про українські зенітні дрони вже знають і в Росії. Чи є в них якісь шляхи протидії цьому? Чи не варто нам готуватися до цього завчасно? 

Так, я підіймав це питання. З точки зору, що виграє лише той, хто думає наперед. 

У росіян в закритій групі я читав, що їхні спеціалісти, які виробляють дрони в Алабузі, вони вже думають над тим, як вони будуть ухилятися від наших систем.

Відповідно ми зараз маємо думати, які контрзасоби можуть використовувати росіяни й що нам з цим робити.

У них найпростіша та найбільш ефективна стратегія – це камери, які стоять на борту БПЛА. Вони так роблять на розвідувальних БПЛА ZALA. Якщо в поле зору камери потрапляє дрон, то тоді БПЛА робить певні маневри. І якщо ZALA може пікірувати, то “Шахед” не факт, що зможе це зробити. 

Тому я закликав вже зараз, створюючи зенітні дрони, пропрацьовувати й такі варіанти. Треба дивитися, які у “Шахеда” є можливості для маневрування. І що росіяни можуть зробити з ними. Аби ми розуміли, які методи треба додавати вже зараз. Інакше може статися така ситуація, що ми швидко випустимо 10 чи 100 тисяч дронів. А вони виявляться неефективними. Тому треба думати на крок попереду і дивитися, які є можливості для РФ. А можливостей там насправді не так багато. 

Ви сказали про встановлення камер на “Шахеди”. Якщо це робити масово, чи не вплине це критично на вартість БПЛА, що змусить РФ відмовитися від такої технології? 

Це дуже дешеві доопрацювання. Це дві маленькі камери, як такі, що стоять у ноутбуці. Вони просто дивляться навколо. І якщо, наприклад, в небі буде якась крапка, вони розуміють, що на такій висоті це навряд буде птах, це швидше за все дрон. І вони просто дають команду льотному контролеру, який керує БПЛА, виконати маневр – піти вгору, вниз, праворуч чи ліворуч. Ця система досить дешева і росіяни можуть додати її в існуючий “Шахед” досить швидко.

Довгий час ми пишалися тим, що ми далеко попереду РФ у дронобудуванні. У якийсь момент настав паритет, а тепер всі кажуть, що ми все більше відстаємо. Чи може ситуація змінитися, за яких умов і за який період? Які наслідки можуть бути на фронті та в тилу?

Насправді українська сторона, всі виробники так само нарощують потужності. І всі вони говорять, якщо виробник напрацював модель виробництва, якщо в нього є робочі мапи, як це все організовувати, то далі лише питання масштабування. А це питання залучення додаткових фінансів та комплектуючих. І якщо все це є, можна масштабуватися і в 10 разів і в 100. 

У росіян з людьми, ресурсами, фінансами для виробництва проблем немає. У нас є окремі проблеми з фінансами. Тобто це питання лише бюджету.

Якщо наша держава знайде фінансові ресурси й буде давати прогнози виробникам, ми також можемо масштабуватися в необмежену кількість разів. 

Проблема ударних БПЛА дійсно велика. Адже вони намагаються атакувати наше виробництво, інфраструктуру. І зараз вони намагаються виконувати техніку атаки “Шахедами” на наближених до фронту територіях. Це ви можете уявити такий собі “Ланцет”, але він з більшими потужностями, несе більше заряду, і він може атакувати обʼєкти ближче до фронтової території. Для нас це несе великі ризики.

Чого чекати від російських дронів у майбутньому? 

Зараз є кілька варіантів. Зокрема це реактивні “Шахеди”, які до нас прилітали. Але це було лише кілька разів за весь час, це радше були тестові польоти. Росіяни їх випробовують. І зараз вони їх не використовують, оскільки вони значно дорожче, ніж звичайний “Шахед”, а наскільки він ефективніший – поки що незрозуміло. 

Адже єдина перевага у цих БПЛА, що вони літають швидше і можуть перелітати мобільні вогневі групи. Але враховуючи сучасну висоту польоту “Шахедів”, це питання не настільки актуальне. Тому можливо росіяни не бачать сенсу витрачати більше грошей, не маючи явної переваги.

Другий – це іранський “Шахед” зі штучним інтелектом. Він керується напряму з Росії. І стосовно його масштабування так само є сумніви, оскільки він дуже дорогий. Його вартість може бути як 5-7 “Ланцетів”. Він занадто дорогий. Тому він може використовуватися для окремих точкових цілей, але не для масштабного використання. 

РФ робить ставку на кількість, а не на якість? 

Вони роблять ставку і на кількість, і на якість. Вони постійно працюють над удосконаленням “Шахедів”. Ми бачимо постійно невеликі доопрацювання в плані двигуна, систем навігації, льотних характеристик. Тому цей процес постійно йде, не можна сказати, що вони не думають про якість.

довідка

Сергій Бескрестнов

Фахівець із систем РЕБ та зв’язку, голова «Центру радіотехнологій»

Сергій «Флеш» Бескрестнов – український фахівець та консультант у галузі військових радіотехнологій, голова ГО “Центр радіотехнологій”

Закінчив Київський військовий інститут управління та зв’язку за спеціальністю “Радіо, радіорелейний, тропосферний та космічний зв’язок”. Займав керівні позиції у компаніях “Українські радіосистеми”, “Український мобільний зв’язок”.

З квітня 2022 року займається консультаціями та навчанням різних військових підрозділів та інших силових структур України. Вивчає російську військову техніку (РЕБ, РЕР, зв’язок, ударні БПЛА), стратегію її застосування та розробляє сценарії протидії.

Вас також можуть зацікавити новини:

  • Російські окупанти отримали нову партію бойових машин піхоти (відео)
  • Новина про призупинення допомоги США застала українських чиновників зненацька, – WP
  • BILD дізнався, на скільки Україні вистачить запасів американських ракет



реклама у Нововолинськ