Головна Без категорії Чому в’януть помідори: топ-5 причин від досвідченої садівниці

Чому в’януть помідори: топ-5 причин від досвідченої садівниці

20
0

Джерело: www.unian.ua
Найкраще – запобігти в’яненню рослин, але якщо це не вдалося, то у більшості випадків кущі можна врятувати.

Найчастіша причина в’янення помідорів – нестача вологи / колаж УНІАН, фото ua.depositphotos.comЯкщо ваші помідори почали в’янути – не панікуйте: у більшості випадків проблемі можна зарадити, стверджує експертка з томатів Емілі Джонс, яка вирощує їх уже понад 30 років. Про це пише Homes and Gardens.

За її словами, існує кілька причин в’янення помідорів. Це можуть бути проблеми з поливом, погодні умови, шкідники та хвороби. Деякі з них серйозніші і потребують більше зусиль, інші ж вирішуються легше. Важливо правильно встановити причину в’янення і зробити все можливе, щоб запобігти проблемі.

Ось 5 поширених причин в’янення рослин помідорів

1. Нестача вологиНайчастішою причиною в’янення рослин томатів є нестача води, особливо в теплу суху погоду. Якщо потреби томатів у волозі не задовольняються, листя втрачає пружність, стає сухим, ламким, ніби паперовим.

Вода для поливу помідорів може надходити з природних джерел (під час дощів), якщо рослини ростуть у відкритому ґрунті або шляхом регулярного ручного поливу за допомогою лійки, садового шланга чи системи крапельного зрошення.

Якщо помідори ростуть у горщиках, їх потрібно поливати частіше, навіть якщо на них іноді йде дощ. Не варто очікувати, що дощі достатньо просочать ґрунт. Найкраще – регулярно перевіряти рівень вологи у ґрунті і поливати ретельно, якщо він здається сухим.

На щастя, в’янення рослин помідорів від нестачі води – проблема, яка вирішується дуже легко і швидко.

2. ШкідникиЗа словами Джонс, шкідники можуть завдати значної шкоди рослині, зокрема гризти листя, стебла, плоди, що призводить до в’янення, дефоліації, затримки росту або навіть загибелі рослин. Йдеться про попелицю, білокрилку, нематоду та стеблові мотильки.

Попелиця та білокрилка висмоктують сік з листя і стебел, що може призвести до пожовтіння, а при значному зараженні — до в’янення. З такими крихітними комахами можна боротися струменем води або шляхом обприскування рослин інсектицидним милом.

“Нематоди – це мікроскопічні черви, які живуть у ґрунті та атакують коріння помідорів, спричиняючи в’янення, затримку росту й погане утворення плодів”, – пояснила експертка.

За її словами, чудовий спосіб запобігти проблемам з нематодами – садити поруч з помідорами чорнобривці. Вони виділяють у ґрунт сполуки для захисту рослин від цих шкідників. 

Найбільшою проблемою серед усіх шкідників є стебловий мотиль – гусениця з пурпуровим тілом і білими смугами, яка врізається в стебла та руйнує внутрішні тканини. Зазвичай вона вражає рослину на початку літа. Заражені кущі слід знищувати, щоб запобігти поширенню шкідника.

3. ХворобаВ’янення рослин томатів може бути наслідком хвороб, збудники яких є у ґрунті або поширюються від рослини до рослини комахами та інструментами.

Вертицильозне та фузаріозне в’янення спричиняються спорами грибків, які зимують у ґрунті або заражених рештках. Хвороби помідорів проникають через коріння та можуть швидко призвести до в’янення рослин, починаючи з нижнього листя, а потім поширюючись по рослині.

Ліків від них немає, і заражені рослини потрібно знищувати. Щоб запобігти цьому, обирайте стійкі до хвороб сорти.

Вірус плямистого в’янення томатів та вірус мозаїки томатів – це бактеріальні захворювання, які впливають на ріст та викликають в’янення. Заражені комахи, такі як попелиця, білокрилка та трипси, можуть поширювати ці хвороби. Також садівники можуть ненавмисно переносити збудників з рослини на рослину.

Обприскування інструментів дезінфікуючим засобом під час роботи – це швидкий і простий спосіб запобігти поширенню хвороб. Уражені рослини найкраще видалити.

4. Тепловий стресПомідори – сонцелюбні рослини, але за екстремальних температур їх листя може скручуватися. Якщо температура протягом кількох днів перевищує 32°C, рослина намагається захистити себе та мінімізувати втрату вологи. Це може виглядати так, ніби вона в’яне. При цьому, коли температура спадає,  рослина знову відновлюється. Якщо рослини добре поливати, тепловий стрес вони переноситимуть легко.

Помідори в контейнерах варто розміщувати в місці, захищеному від інтенсивного післяобіднього сонця.

5. ХолодХолод теж може призвести до в’янення рослин. Йдеться про температуру нижче 15°C. При цьому листя томатів скручується, затримується ріст, рослина може пов’янути. Найчутливішою до низьких температур є розсада помідорів.

Щоб запобігти цій проблемі, не поспішайте з висаджуванням. Робіть це лише тоді, коли температура навесні буде постійно вище 15°C. І обов’язково загартуйте рослини протягом кількох тижнів, якщо збираєтеся висаджувати їх на відкритому повітрі.

Чи обрізати зів’яле листя помідорівВидаляти зів’яле листя немає потреби, хіба що воно повністю відмерло або має ознаки шкідників чи хвороб. У таких випадках видалення уражених ділянок може запобігти поширенню хвороби. 

Раніше УНІАН розповідав, як виростити екзотичне авокадо вдома. Для цього треба обрати підходящий сорт, а не використовувати кісточку із купленого фрукту. Грунт підійде для кімнатних рослин з додаванням перліту або пемзи. Ідеальною ємністю буде неглазурований теракотовий горщик, який сприятиме підтриманню здорової кореневої системи. Експерти також розповіли, як правильно поливати й пересаджувати авокадо, яке освітлення для нього потрібне.

Вас також можуть зацікавити новини:

  • У TikTok “завірусився” тренд на “хмарну каву”
  • Тільки генії знайдуть слова “щука” та “лось” за 9 секунд: надскладна головоломка
  • Греблі по всьому світу утримують стільки води, що зміщують полюси Землі, – дослідження



реклама у Нововолинськ