Головна Без категорії Не плутати з Днем Незалежності: що таке День української державності

Не плутати з Днем Незалежності: що таке День української державності

29
0

Джерело: www.unian.ua
Розповідаємо, чому це свято таке важливе для українців.

Раніше ми відзначали 28 липня День української державності / колаж УНІАН, фото ua.depositphotos.com, УНІАНВіднедавна в календарі українців з’явилася нова важлива дата – День української державності. Ми відзначаємо це свято 15 липня.

Первісною датою було 28 липня, однак через перехід Православної церкви України на новоюліанський календар її змістили на 15 липня.

У мирний час День української державності – вихідний, проте до закінчення воєнного стану він залишатиметься робочим. Раніше ми розповідали про всі свята в липні в Україні.

Акім Галімов, засновник проєкту “Реальна історія”, журналіст, який досліджує історію і створює історико-документальні проєкти, розповів УНІАН, що означає День української державності, тризуб і наш прапор.

  • День української державності – історія
  • Що означає герб України
  • Що означає прапор України

День української державності – історіяЗа словами Галімова, це державне свято, встановлене 2021 року, символізує неперервність української державної традиції від княжих часів до сьогодні.

“Відзначаємо ми його якраз у День хрещення Русі – знакової події для нашої історії. Цей день символізує тяглість становлення України як держави, наш унікальний історичний шлях, який охоплює понад 1000 років”, – наголосив журналіст.

Як він додав, Україна вперше де-факто стала окремою незалежною державою у ХХ столітті – 22 січня 1918 року, коли Центральна Рада проголосила IV універсал, яким Українська Народна Республіка стала незалежною, самостійною, суверенною державою.

І це стало абсолютно природнім шляхом розвитку державних традицій на наших землях, які існували тут і в часи Русі, і в часи Великого князівства Литовського і Руського, і в часи Гетьманщини. В нас було і Короліство Русь і король Данило, і Богдан Хмельницький, що був висвячений у Києві як повноцінний володар земель. Однак, саме за часів УНР був перший в історії сучасний документ, у якому використано термін “незалежна Україна” як юридичний статус.

15 липня – свято, яке покликане нагадати про багатовікову історію та культуру нашої держави.

Що означає герб УкраїниЗа словами журналіста, перше зображення тризуба ми можемо знайти на давньоруських печатках. Взагалі печатки показують тяглість та безперервність існування державного апарату. На обох сторонах печатки Святослава Хороброго зображений двозуб, зараз цей символ використовують ССО. Це найдавніша печатка середини Х століття, яка відома з території України.

“Цей особистий знак Святослава всі майбутні князі намагалися наслідувати. Так, син Святослава – Володимир Великий – придумав свій княжий символ, трансформувавши двозуб свого батька у тризуб. Цю традицію згодом підхопили усі нащадки: хоч знаки у кожного князя були індивідуальні, але в основі завжди лежав двозуб або тризуб”, – додав він.

Як зазначив Галімов, є безліч версій про походження цих знаків. Археологи фіксують їх зокрема ще у сарматів. Скоріше за все, ніякого сокола чи голуба, який летить донизу, вони насправді не означають та й слово “воля” у тризубі не зашифроване – це лише сучасна народна інтерпретація. 

Але це чудово, що в тризубі кожен може побачити щось своє, щось, що є важливим саме для нього,

– наголосив він.

У 1917 році, коли була проголошена УНР, тризуб був лише одним із варіантів державного герба. Спочатку видатний український графік Георгій Нарбут зобразив тризуб на новій валюті – карбованцю, потім цей знак став символом українського флоту. Відчувши силу цього символу, у лютому 1918 року на черговому засіданні уряду Михайло Грушевський дає розпорядження українському художнику Василю Кричевському розробити макет державного герба із зображенням тризуба. У березні 1918 року цей герб затверджують остаточно. У часи гетьмана Скоропадського була спроба зобразити на гербі козака, бо Павло Скоропадський апелював до традиції гетьманату, але тризуб теж залишався частиною цього державного знаку.

Важливо пам’ятати, що тризуб є нашим малим гербом, а ось великий герб України містить у собі зображення як тризуба, так і лева та козака з мушкетом. Проте великий герб офіційно залишається досі не затвердженим Верховною Радою.

Що означає прапор УкраїниЯк пояснив журналіст, історики вважають, що вперше синій і жовтий кольори з’явилися в XIII столітті – герб Галицько-Волинського князівства – жовтий лев на синьому тлі. Також у той час ці кольори були в гербах місцевої знаті.

У XVII-XVIII століттях козацькі хоругви часто мали синій фон із жовтими елементами – хрестами, зірками.

“У 1848 році у Львові Головна Руська Рада – перша офіційна політична українська організація на Галичині – підняла синьо-жовтий прапор на ратуші під час революції в Австрійській імперії. З цього починається “життя” цих кольорів як національних символів у Галичині й Закарпатті. Офіційно вперше синьо-жовтий стяг як державний символ був затверджений 22-25 березня 1918 року”, – розповів він.

Сучасний прапор України в синьо-жовтих кольорах підняли в 1990-1991 роках. Він офіційно затверджений в 1992 році незалежною Україною.

Щодо значень кольорів прапора, додає він, то історики та дослідники виділяють багато версій, але всі вони між собою подібні та добре відомі: синій символізує – небо, мир, духовність, жовтий – пшеницю, сонце, світло, добробут, волелюбність. Але тут як і з тризубом т кожен може зчитувати щось своє, і це чудово.

довідка

Акім Галімов

Засновник проєкту «Реальна історія», продюсер 1+1 media, громадський діяч. Він є автором та продюсером низки історичних проєктів, що розвінчують імперські міфи, російську пропаганду та популяризують історію. За освітою — журналіст, має великий досвід роботи в різних медіа. Нагороджений орденом «За заслуги» III ступеня.

У червні 2024 року його команда презентувала новий масштабний проєкт-дослідження під назвою «Справжня історія Криму, Донбасу та Півдня України». У співавторстві з Русланом Шаріповим, сценаристом та ведучим 1+1 media,  випустив книгу «Українські палаци. Відновлення історії. Золота доба», в якій висвітлюються питання популяризації історії знищених архітектурних пам’яток. Є ініціатором кампанії з порятунку пам’ятки Національного значення козацької садиби «Покорщина», що в Чернігівській області.

Вас також можуть зацікавити новини:

  • Жінка, яка змінила Україну: визначні реформи княгині Ольги та легенда про голубів
  • День сім’ї в Україні перенесли: яка нова дата свята
  • Велике свято в Україні 15 липня 2025 року: що потрібно зробити для близьких



реклама у Нововолинськ