Джерело: www.unian.ua
Дослідження пролило світло на визначення статі в сімействі дерев Juglandaceae, яке охоплює волоський горіх, гікорі та пекан.
Як пише IFLScience, дерево може відрізнятися за тим, чи цвітуть вони жіночими або чоловічими квітами. Це спостерігалося як серед одомашнених горіхових дерев, так і серед їхніх диких родичів, серед яких співвідношення жіночих і чоловічих становить приблизно 1:1.
У 1980-х роках стало відомо, що все зводиться до одного генетичного локусу, як виявив аспірант Каліфорнійського університету в Девісі Скотт Глісон.
“Волоські горіхи і пекан мають часовий диморфізм, за якого вони чергують чоловіче і жіноче цвітіння протягом сезону. Це відомо з 1800-х років, але раніше не було зрозуміло на молекулярному рівні”, – сказав Джефф Грох, аспірант з популяційної біології Каліфорнійського університету в Девісі та перший автор нової статті.
Дослідження Гроха і його колег, яке було опубліковано в журналі Science, пролило світло на визначення статі в сімействі дерев Juglandaceae, яке охоплює волоський горіх, гікорі та пекан. Вони зібрали дані з програми з розведення волоського горіха Каліфорнійського університету в Девісі, а також з місцевих чорних горіхових дерев Північної Каліфорнії на території кампусу.
Вчені з’ясували, які з них були жіночими, а які чоловічими, потім секвенували їхні геноми для пошуку закономірностей, пов’язаних із цією ознакою. Це показало, що для волоських горіхів існує два варіанти гена, який Глісон ідентифікував і який може впливати на те, яка стать буде першою під час цвітіння. Вони виявили її принаймні у дев’яти видів волоського горіха і з’ясували, що вона була стабільною системою протягом близько 40 мільйонів років.
Дослідження розглянуло дерева пекана і виявило, що в них теж є стратегія цвітіння, яка контролюється окремим генетичним регіоном, але в іншій ділянці геному, ніж у горіхових дерев. У пекана вона розвинулася приблизно на 10 мільйонів років раніше і може бути прикладом конвергентної еволюції, коли давній спільний предок запустив тенденцію, і з часом точний генетичний механізм трохи змінився.
Зазначається, що система працює на користь збереження балансу 1:1 між жіночими та чоловічими деревами, оскільки, коли одне стає більш поширеним, інше отримує перевагу під час спарювання, зрівнюючи шанси. Грох сказав:
“Досить нетипово підтримувати варіацію протягом такого тривалого часу. Є чітка паралель із загальним способом визначення статі”.
Важливо, що система, яка підтримує баланс жіночих і чоловічих горіхових дерев 50:50, схожа на те, як працюють статеві хромосоми тварин. У нас, людей (як і в інших ссавців), є два структурних варіанти, X і Y хромосоми, які приблизно підтримуються в рівновазі тим, як ріст однієї з них впливає на потенціал спарювання іншої.
Цікаві новини про дереваМанцинелла була оголошена “найнебезпечнішим деревом у світі” Книгою рекордів Гіннесса. Її кора може викликати хімічні опіки, через її сік небезпечно стояти поруч із деревом, коли йде дощ, а “смертельне яблуко” може вбити людину, якщо вона його з’їсть.
Вас також можуть зацікавити новини:
- Наповнять дім позитивною енергією: 14 рослин, які приносять щастя й удачу
- Чи можна видалити пень на ділянці: садівники зробили серйозне попередження
- Орхідеї стануть більшими та красивішими у 2025 році: експерт дала безпрограшну пораду