Джерело: www.unian.ua
Бамбук цвіте раз на 120 років, а після цього гине.
Зазначається, що останнє масове цвітіння бамбуку henonis в Японії відбулося у 1908 році. У деяких регіонах були поодинокі випадки з 1903 до 1912 років. Нещодавно, у 2020-му, науковці зафіксували локальне цвітіння. А от наступне масштабне цвітіння – вже на порозі, і це лякає вчених.
Проблема ще й у тому, що цвітіння може не призвести до появи нових рослин. Згідно з дослідженням, опублікованим у журналі Plos One, вчені з Хіросімського університету виявили, що під час цвітіння 2020 року близько 80% популяції бамбуку вступили в репродуктивний цикл, але жодна рослина не дала життєздатного насіння.
“Бамбук не дав насіння, здатного до проростання. Ще тривожніше те, що ми не побачили жодних ознак відновлення навіть через три роки після цвітіння”, – сказав керівник дослідження Тосіхіро Ямада.
Якщо бамбук не відновиться, усі екосистеми, які залежать від нього, – тварини, що ховаються в його тіні, ґрунти, захищені його корінням, – залишаться без захисту. Без бамбуку тварини втрачають середовище існування, ґрунт стає вразливим до ерозії, зростає ризик повеней, пише видання.
Учені б’ють тривогу, тому що масове цвітіння станеться найближчим часом, тож Японія може зіткнутися з масштабними екологічними змінами, не маючи достатньо часу для підготовки.
“Нам, можливо, доведеться заздалегідь планувати, як керувати цими лісами після наступного цвітіння”, – зазначив Ямада.
За його словами, японцям потрібно задуматися про відновлювальні посадки, створення буферних зон або переосмислення того, як і де в майбутньому вирощувати бамбук.
Інші екологічні проблемиЯк повідомляв раніше УНІАН, південь України перетворюється на пустелю через суттєві зміни клімату. Завідувачка відділу прикладної метеорології та кліматології Українського гідрометеорологічного інституту Віра Балабух повідомила, що швидкість потепління в Україні протягом 1961-2024 років була майже у 2,5 раза вищою, ніж зміна глобальної температури, та випереджала темпи зміни температури повітря у Північній півкулі і Європі. Кліматичні зміни також вплинули на рівень зволоженості: посухи трапляються частіше та тривають довше. Найгірша ситуація у південних областях, адже зміни клімату активізували процеси опустелювання.
Також екологи б’ють на сполох через суперкомп’ютер Ілона Маска, розташований у Мемфісі, штат Теннессі. Експерти знайшли десятки незареєстрованих газових турбін, що забруднюють повітря. Компанія Маска приховано встановила 35 метанових турбін для живлення свого суперкомп’ютера, хоча раніше подавала заявку тільки на 15. Екологічні організації б’ють на сполох: поруч із комп’ютером розташовані житлові квартали, жителі яких давно борються з промисловим забрудненням. У цих районах зафіксовано підвищені показники захворюваності на рак і астму, а середня тривалість життя помітно нижча, порівняно з іншими районами міста.
Вас також можуть зацікавити новини:
- У Німеччині знесилені білки почали масово падати з дерев: у чому причина
- У Карибському басейні вчені виявили два нових види крокодилів, які скоро можуть зникнути
- Фотопастка Чорнобильського заповідника впіймала справжніх майстрів маскування