Джерело: www.unian.ua
Поступово починається сезон холодів, збільшуються погрози ракетних обстрілів. Чи очікуєте ви взимку жорсткіших відключень електроенергії порівняно з літніми місяцями? Від чого це залежить?
Більших – ні, не очікую. Це залежить від чотирьох чинників. Перший чинник – це інтенсивність російських ударів по енергетичній інфраструктурі. Після кожного з таких масованих ударів (наприклад, 50+ ракет) потрібно буде відновлювати систему, залежно від того, наскільки будуть великі пошкодження. Це може займати від кількох днів до кількох тижнів. Після удару 26-го серпня систему відновлювали 13 діб. Тобто впродовж цього періоду можливі вимкнення не лише стабілізаційні, але й аварійні.
Друге, від чого буде залежати – температура. Чим нижчою буде температура, тим вища ймовірність запровадження погодинних вимкнень.
Про погодинні вимкнення можна буде казати, якщо температура буде нижчою за мінус п’ять градусів. Тобто чим нижче від мінус п’яти буде температура, тим вища ймовірність погодинних вимкнень.
Третій чинник – погода. Тому що чим гірша погода, тим менше будуть генерувати всі станції на відновлюваних джерелах, і тим ймовірніше будуть аварійні вимкнення внаслідок цих обстрілів. Наприклад, хуртовина, заметіль, обледеніння обладнання, дуже сильний вітер, налипання мокрого снігу – все це може призводити до виходу з ладу обладнання, а відтак до аварійних вимкнень.
Четвертий чинник – у нас є достатньо велика кількість обладнання, яке вже відпрацювало свій ресурс. Тому цілком можливі виходи з ладу того обладнання. Воно старе, його вже ремонтували десятки разів. Аварійні вимкнення, якщо це стосується обладнання систем розподілу. Може навіть погодинні вимкнення, якщо йдеться про вихід з ладу через технічні причини, наприклад, енергоблоків на теплових електростанціях чи якісь аварійні ремонти на атомних електростанціях.
Залежно від цих чотирьох чинників ми матимемо ситуацію в цей сезон, яка нічим не відрізнятиметься від ситуації в минулому сезоні. Потрібно просто враховувати ті ризики, які існують, розраховувати рівень прийнятних ризиків і працювати далі, не звертаючи увагу на окремих панікерів, які зазвичай у військовий час “вистрілюють”.
Коли споживання електроенергії більше — взимку чи влітку? Чи справді зимові обігрівачі створюють більше навантаження на мережу, ніж літні кондиціонери?
Безумовно, взимку. Взимку споживання десь на третину більше за нормальних умов. Але оскільки у нас зараз ненормальні умови функціонування енергосистеми, то може на 20-25% більше споживання через застосування електричної енергії для підігріву води, централізованого теплопостачання або безпосередньо для генерації електричної енергії, яка використовується в системах електроопалення.
Як ви оцінюєте готовність регіонів до зимового сезону? У яких областях найбільша загроза з перебоями у енергопостачанні?
Найпроблемнішим, я вважаю, насамперед місто Харків, тому що це велике місто та область за зрозумілих причин. Проблеми можуть виникнути в Одесі, в тому числі через те, що нещодавно був концентрований удар по енергосистемі Одеси. І в Дніпропетровській області, тому що це найбільший з точки зору обсягів споживання електричної енергії регіон.
Навіть більше ніж в Києві?
Так, в рази більше споживання у Дніпровській агломерації, тому що там на десятки кілометрів вздовж Дніпра розташовуються міста, між якими, чесно кажучи, дуже важко зрозуміти, де одне місто закінчується, і де розпочинаються інші. Крім того, там великий промисловий кластер і, звісно, високий рівень енергоспоживання.
Ну, і плюс все, що перебуває в безпосередній близькості ураження керованими авіаційними бомбами. Тобто традиційно Херсон, Запоріжжя, Миколаїв і вже додатково до цього Суми, тому що ми бачимо, що проблеми виникають і там.
Наскільки, на вашу думку, існує ризик проблеми з тепло- та водопостачанням у разі тривалих відключень електроенергії через морози та російські обстріли?
Існують проблеми, але ці проблеми можуть виникати лише в разі, якщо будуть тривалі аварійні вимкнення. Станом на сьогодні, гострота цієї проблеми знята в більшості регіонів.
Десь в серпні в мене були побоювання щодо багатоповерхівок. Але, якщо тривалість погодинних вимкнень не перевищуватиме вісім годин на добу, то з усім іншим буде нормально.
Якщо буде низька температура, то ризики зростатимуть. Тобто, якщо буде -10-15 градусів, то, безумовно, тут можуть виникнути певні проблеми із теплопостачанням, водопостачанням. Особливо, якщо співпадуть всі фактори – як чергова масована атака, негода і так далі.
Якщо зараз, після тривалої перерви від російських атак, відновлення енергосистеми після обстрілу займає кілька днів, то скільки часу може займати ремонт енергосистеми у разі регулярних обстрілів взимку?
Роки три, чотири, п’ять. Не знаю. Якщо знищено енергоблок, то це одне. А якщо обірвалися дроти і було пошкоджено лінію електропередачі, то це інше. Тобто тут не можна сказати однозначно. Однозначної відповіді немає і не може бути.
Уночі, з суботи на неділю, був удар по енергетичній інфраструктурі. Сьогодні середа – вже чотири дні пройшло. Може, п’ять-шість днів буде відновлення. Але в Одесі, напевно, буде довше. Немає однозначної відповіді, все буде залежати від обсягу та важкості пошкоджень.
Україна розібрала Курахівську ТЕС на запчастини для ремонту інших об’єктів. Чи маємо ми якийсь запас компонентів для ремонту у разі подальших руйнувань енергетичних об’єктів?
Існує певний запас. Але я не можу сказати, наскільки цей запас великий.
Які кроки можуть зробити українці, щоб краще підготуватися до зими з урахуванням можливих перебоїв у енерго- і теплопостачанні?
Найкраще, звісно, взяти і забезпечити власну енергетичну автономність. Якщо є можливість забезпечення власної енергетичної автономності, то, звісно, це потрібно зробити. Це набагато легше зробити в сільській місцевості чи у приміських агломераціях, в приватному секторі. Якщо є така можливість, то її потрібно використати.
А в великих містах, у багатоквартирних будинках системи накопичення та зберігання електричної енергії, теплова ізоляція приміщення для зменшення обсягів власних втрат теплової енергії. Раціональне використання електроенергії впродовж доби. Відмова від використання потужних приладів у пікові години. Стандартний набір рекомендацій, про який, я думаю, вже всі чули.