Джерело: www.unian.ua
Яке церковне свято відзначають віряни 26 квітня за старим і новим стилем, що не можна робити, у кого іменини.
2023 року Православна церква України перейшла на новий календарний стиль – новоюліанський, тож неперехідні свята (з фіксованою датою) змістилися на 13 днів раніше. Але частина вірян продовжують дотримуватися старого стилю (юліанського) – його збереження залишається правом релігійних громад і монастирів.
- Яке сьогодні церковне свято в Україні за новим стилем
- Яке церковне свято 26 квітня за старим стилем
- Про що говорять прикмети на 26 квітня
- Що не можна робити сьогодні
- Що можна робити 26 квітня
- Хто відзначає день ангела 26 квітня
Яке сьогодні церковне свято в Україні за новим стилемПравославне свято 26 квітня (9 травня за старим) – день пам’яті священномученика Василя, єпископа Амасійського і діви Глафіри Амасійської.
Василь жив у IV столітті в місті Амасії (Мала Азія). Він служив єпископом міста і все своє життя присвятив захисту християнської віри, викриваючи ідолопоклонників.
Імператор Ліциній, який правив у той час, був язичником і переслідував християн. Стався випадок, що правитель запалився пристрастю до служниці своєї дружини Констанції – праведної діви Глафіри. Та все розповіла господині і цариця, переодягнувши Глафіру в чоловіче вбрання, допомогла дівчині втекти в Амасію.
Там її прихистив єпископ Василь, якому Глафіра пожертвувала гроші, що їй дала цариця, на будівництво храму. Але коштів забракло і дівчина написала господині листа, який потрапив до рук імператора. Він сильно розгнівався і велів привести до нього Глафіру та Василя. Дівчина померла раніше, ніж наказ дійшов до Амасії, а Василя заарештували і запросили стати верховним жерцем. Коли єпископ відкинув пропозицію, його відправили на страту.
Яке церковне свято 26 квітня за старим стилемПравославне свято сьогодні за юліанським календарем – день пам’яті священномученика Артемона. Раніше УНІАН розповідав, яке сьогодні церковне свято відзначають за старим стилем і що не можна робити в цю дату.
***
26 квітня за новим і за старим стилем – Світла субота, заключний день великоднього тижня. Цього дня заведено відвідувати храм, де священнослужителі роздають артос – хліб, освячений у перший день Великодня, символ невидимої присутності Господа і вічного життя.
Про що говорять прикмети на 26 квітня26 квітня – прикмети на сьогодні / freepik.comУ народі 26 квітня – свято Глафіра Горошниця. За прикметами дня судять про погоду і врожай:
- ранок із заморозками – ще 7 днів будуть морозними;
- береза повністю розпустилася – можна садити картоплю;
- на Глафіру гримить грім – завтра можна йти на город;
- кукує зозуля – до гарної погоди.
За народною прикметою, якщо цього дня ластівка зів’є гніздо на хаті, то, можливо, скоро в ній з’явиться дитина, а сама оселя буде захищена від нещасть і пожежі.
Що не можна робити сьогодніУ церковне свято 26 квітня не можна сваритися, лаятися, відмовляти в допомозі.
Що сьогодні не можна робити за народними прикметами: у Світлу суботу заборонено робити важку фізичну роботу. Гріхом цього дня вважається ображати птахів – на того, хто порушить заборону, чекають нещастя і біди.
Що можна робити 26 квітняУ православне свято сьогодні звертаються з молитвами до святого Василя, як до заступника за нас перед Господом – просять про підтримку у важкі хвилини. У святої Глафіри просять терпіння, міцного здоров’я і гарного врожаю.
У народі вважають, що на Глафіру можна садити ранній горох – звідси і пішла назва народного свята. Також сьогодні прийнято їсти страви з гороху – щоб здоров’я вистачило на цілий рік.
Хто відзначає день ангела 26 квітняІменини сьогодні за церковним календарем відзначають Глафіра, Василь, Іван, Микола, Нестор, Петро і Степан.
За старим стилем день ангела у Марфи, Марти, Георгія, Єгора, Дмитра і Феодосія.
Вас також можуть зацікавити новини:
- Церковний календар на травень 2025: коли Іоана Богослова й Вознесіння Господнє
- Усі дні ангела у квітні 2025 року за новим стилем: щасливі імена для дітей
- П’ять найважливіших заборон на Трійцю 2025: потрібно знати всім вірянам