Головна Без категорії З’явилося ще до будівництва пірамід: біолог розповів про найстаріше дерево у світі

З’явилося ще до будівництва пірамід: біолог розповів про найстаріше дерево у світі

21
0

Джерело: www.unian.ua
Мафусаїл є рекордсменом серед найстаріших у світі неклональних дерев.

Вік цього дерева становить понад 4800 років / Колаж УНІАН, фото – wikimedia.org/Oke, скріншотДерева, які старші за деякі імперії, не є великою рідкістю. Проте є одне дерево високо в Білих горах Каліфорнії, яке спостерігало за поколіннями майже 5 000 років. Про нього розповів еволюційний біолог з Ратгерського університету Скотт Треверс у своїй колонці для Forbes.

Як було виявлено найстаріше дерево у світіВік остистої міжгірської сосни з Великого басейну, відомої як Мафусаїл, становить понад 4800 років. Це рекордсмен серед найстаріших у світі неклональних дерев (вони ростуть як єдине ціле).

Біолог зазначив, що це дерево почало своє життя ще до будівництва пірамід і продовжує жити досі. Його місцезнаходження трималося в секреті доти, доки його випадково не розкрили.

Треверс розповів, що влітку 1953 року дендрохронолог Едмунд Шульман зробив несподіване відкриття. Він виявив на краю сухого лісу найстаріше у світі неклональне дерево.

Щоб визначити вік дерева, Шульман використовував інструмент, відомий як приростний бур, пояснив біолог. По суті, це вузький бур, який витягує тонку серцевину з живого дерева, не вбиваючи його.

Аналізуючи концентричні кільця в серцевині, вчений зміг нарахувати щонайменше 4 789 років зростання дерева. Це була рекордна тривалість життя, що перевищила всі відомі межі дендрологічного довголіття.

Біолог додав, що точне місцезнаходження Мафусаїла тримала в секреті Лісова служба США протягом десятиліть. Лише 2021 року через витік опублікованих фотографій було відкрито завісу таємниці. Тоді стародавня сосна і стала надбанням громадськості.

Секрет виживанняТреверс розповів, що остисті міжгірські сосни досить стійкі до змін клімату. Вони здатні пережити дуже холодну зиму і спекотне літо.

Ба більше, у цих дерев є власна “стратегія” виживання. Біолог поділився, що там, де інші дерева спрямовуються вгору, остисті міжгірські сосни сповільнюють своє зростання. Цей вид процвітає за рахунок економії енергії.

У Мафусаїла міг бути конкурентТакож остисті міжгірські сосни здатні не скидати хвою до 45 років. Це рекорд серед хвойних дерев, згідно з дослідженням 1981 року.

Біолог зазначив, що навіть у Мафусаїла були “старші брати”. 1964 року під час досліджень льодовикової історії в районі піку Вілер, штат Невада, було зрубано сосну, відому як Прометей. Тільки після аналізу її поперечного зрізу дослідники зрозуміли, що вік дерева становив щонайменше 4 862 роки. Саме після цієї події вчені посилили захист популяцій подібних дерев.

У Греції росте дерево, яке бачило імперію Олександра МакедонськогоРаніше американський еволюційний біолог із Ратгерського університету Скотт Треверс розповів про легендарне оливкове дерево Вувес, яке впродовж тисячоліть спостерігало за злетом і падінням цивілізацій, переживши навіть деяких із найвідоміших постатей Греції.

Вувес є одним із найстаріших живих оливкових дерев у світі, вік якого коливається від 2 до 4 тисяч років. За деякими оцінками, воно могло ще існувати до таких історичних постатей, як Олександр Македонський і Піфагор.

Вас також можуть зацікавити новини:

  • Учені виявили найстаріше дерево Європи, якому 1647 років
  • Вчені знайшли дерево, яке процвітає завдяки регулярним ударам блискавки
  • Знамениті дерева з “Гри престолів” на межі зникнення



реклама у Нововолинськ