Джерело: www.unian.ua
Старий світ руйнують не тільки Росія, Китай та нова адміністрація США, але й низка дрібніших гравців.
Він зазначає, хоч золотої доби у людства ніколи не було, після 1945 року значна частина Європи, Азії та Океанії жила у безпеці та процвітанні під захистом США. Але зараз цей порядок занепадає: частково через піднесення решти країн внаслідок глобалізації, а частково через “власне пихате самоушкодження Америки”.
“Президент Дональд Трамп зараз руйнує те, що залишилося від цієї споруди, з неперевершеною швидкістю та безрозсудністю”, – пише Гартон-Еш.
Ознаками руйнування старого порядку історик називає три великі війни, які тривають зараз (в Україні, Газі і Судані), потенційно можливу четверту війну між ядерними державами Індією та Пакистаном, а також трампівські торговельні тарифи, які лише додають безладу.
Аналітик називає також конкретні країни, які прямо зацікавлені у руйнуванні старого світового порядку. Це не тільки Росія і Китай, про яких і так все вже зрозуміло. Багато хто досі не помічає наростаючої агресивності Індії під керівництвом прем’єра Нарендри Моді. Свій інтерес у новому переділі світу також бачать низка середніх держав, таких як Туреччина, Бразилія та Південна Африка.
Протягом 80 років з моменту ядерних ударів по Хіросімі й Нагасакі зберігалося табу на використання такої зброї у війнах. Але російська агресія проти України може прорвати цю дамбу, спричинившу нову гонку озброєнь у світі. Гартон-Еш підкреслює що ми маємо справу із ситуацією, коли ядерна держава напала на свого сусіда, який свого часу відмовився від ядерної зброї в обмін на гарантії безпеки від цієї ж ядерної держави.
До цього клубка проблем додається технологія штучного інтелекту, яка створює небезпеку нової гонки озброєнь і відкриває новий вимір геополітичної боротьби – в інформаційній царині.
“Ніщо в історії не є неминучим. Однак … нам слід активно готуватися до тривалого періоду глобального безладу”, – резюмує аналітик.
Новий світовий порядокЯк писав УНІАН, низка оглядачів вважають московський парад на 9 травня поганою знаковою подією, яка остаточно засвідчила перехід світу у нову історичну добу, де старому світовому порядку, заснованому на правилах, кинуто виклик. Візит Сі Цзіньпіня в Москву – це сигнал для Заходу, що альянс автократій вже сформовано.
Споглядаючи сам парад, британський журналіст побачив нову сутність сучасної Росії. У репортажі для свого видання він зазначив, що сьогодні Москва святкувала війну замість того, щоб радіти миру.
Вас також можуть зацікавити новини:
- Рютте призначив крайній термін для збільшення оборонних витрат країн НАТО
- У Трампа придумали новий план по Гренландії, – Reuters
- “Він на боці війни, а не миру”: Макрон засудив Путіна за “історичний ревізіонізм”